Tálib vezetők ellen adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság a nők üldözése miatt

Az ENSZ korábban „nemi apartheidként” jellemezte az afgán nőket érő elnyomást.

  • HVG HVG
Tálib vezetők ellen adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság a nők üldözése miatt

Két tálib vezető ellen adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság az afganisztáni nők és lányok üldöztetése miatt – írja a BBC.

A hágai székhelyű testület emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolja Hibatulla Ahundzádát, a tálibok legfőbb vezetőjét és Abdul Hakim Hakkáni tálib főbírót azért, ahogy 2021-es hatalomra kerülésük óta a nőket kezelik. Korlátozták a 12 év feletti lányok oktatáshoz való jogát, és számos foglalkozástól eltiltották a nőket. Azt is megszabják, hogy egy nő milyen messzire utazhat férfi kísérő nélkül.

A tálibok válaszul közölték: nem ismerik el a Nemzetközi Büntetőbíróságot, amelynek elfogatóparancsa szerintük sértés az iszlám hit ellen az egész világon. A bíróság szerint a tálibok kifejezetten a nemük miatt fosztanak meg embereket az alapvető szabadságjogaiktól. Az ENSZ korábban „nemi apartheidként” jellemezte az afgán nőket érő elnyomást.

Ahundzáda 2016-ban lett a tálibok legfőbb parancsnoka, azóta pedig, hogy az amerikai vezetésű erők elhagyták az országot, az úgynevezett Afganisztáni Iszlám Emirátus vezetője. Hakkáni a Talibán-alapító Omár mollához állt közel, és a tálibok nevében tárgyalt 2020-ban az Egyesült Államok képviselőivel.

A Nemzetközi Büntetőbíróság a népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények és háborús bűnök elkövetésével vádolt személyek felelősségre vonására jött létre olyan esetekben, amikor a nemzeti hatóságok nem tudnak, vagy nem akarnak eljárni. Ugyanakkor nincs saját rendfenntartó ereje, így a tagállamokra van utalva a letartóztatások végrehajtásában.

A magyar kormány idén áprilisban úgy döntött, kilépteti hazánkat a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Ekkor látogatott Budapestre Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki ellen ugyancsak nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.

Minek ide nemzetközi büntetőbíróság? Nekünk ne mondja meg senki, kit üldözzünk, kit ne!

A kormány úgy döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – közölte Gulyás Gergely. Az „ünnepélyes” bejelentés időzítése nem véletlen: a Budapesten tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával – tavaly ősz óta nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.