Ukrajna kémkedéssel vádol két kínai állampolgárt

Az ukrán szolgálatok szerint titkos katonai információkat próbáltak eljuttatni a kínai hírszerzésnek.

  • hvg.hu hvg.hu
Ukrajna kémkedéssel vádol két kínai állampolgárt

Kémkedés vádjával tartóztatott le egy kínai apát és fiát az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), miután szerintük titkos katonai dokumentumokat próbáltak átadni Kína hírszerzésének az ukrán fejlesztésű Neptun rakétaprogramról – írja az Independent.

Az SZBU Kijevben vett őrizetbe egy 24 éves kínai férfit, aki korábban egy ukrán egyetemen tanult. Úgy buktatták le, hogy adtak neki titkosítottnak tűnő dokumentumokat a Neptun rakéták gyártásáról, majd később az apja ugyanazokat a papírokat próbálta meg eljuttatni a kínai titkosszolgálatnak. Az apát is letartóztatták, aki a hatóságok szerint Kínában él, de rendszeresen Ukrajnába utazott, hogy személyesen irányítsa fia kémtevékenységét.

A 150 kilogramm robbanóanyagot szállító Neptun ukrán fejlesztésű rakéta: a kijevi Lucs tervezőiroda azt követően kezdte el a fejlesztést, hogy az oroszok 2014-ben elfoglalták a Krímet. A Kh-35-ös szovjet szárazföld-hajó rakéták továbbfejlesztett változatának számító Neptun a hangsebességnél lassabban halad és hatótávolsága nem haladja meg a 200 kilométert. A Neptunok gyártása 2021-ben kezdődött meg, s a flotta 2021 augusztusában, a függetlenségi nap alkalmából rendezett díszszemlén mutatta be a fegyvert a nagyközönségnek.

Az

Tavaly áprilisban a gyakorlatilag nem létező ukrán flotta elsüllyesztette az orosz Fekete-tengeri flotta zászlóshajóját, a Moszkvát. Az ukrán flottaparancsnok, Olekszij Neizspapa most újabb részleteket árult el a haditettről, amelyben az időjárás és az újonc orosz matrózok hozzá nem értése kulcsfontosságúnak bizonyult.

Ez az első alkalom, hogy kínai állampolgárokat kémkedés gyanújával tartóztattak le Ukrajnában azóta, hogy 2022-ben Oroszország megtámadta az országot. A kínai külügyminisztérium azonban csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy „még vizsgálják az ügy részleteit” és nem ismerték el a híreket.

A letartóztatásokra egyre fokozódó geopolitikai feszültségek közepette került sor. Miközben Ukrajna egyre inkább a saját hadiiparára támaszkodik – különösen drónok és rakéták fejlesztésében –, Kijev azt állítja, hogy Kína valójában Oroszország háborús gépezetét támogatja, miközben a semlegesség látszatát próbálja kelteni, annak ellenére is, hogy oroszok oldalán harcoló kínai katonákat is fogtak már az ukránok.

Kína négyszemközt beismerhette: Elfogadhatatlan számára, hogy Oroszország veszítsen Ukrajnában

A kínai külügyminiszter állítólag azt mondta az EU külügyminiszterének, Pekingnek az az érdeke, hogy Oroszország ne veszítse el a háborút. Hivatalosan egy kínai külügyi szóvivő tagadta, hogy Peking a háború elhúzódásában volna érdekelt.

A nyitókép forrása: AFP/Sergei CHUZAVKOV