Cigarettacsikkekből készített dizájnvázákat egy indiai formatervező

Egy váza elkészítéséhez körülbelül 300 cigarettacsikket használt fel egy indiai formatervező.

  • hvg.hu hvg.hu
Cigarettacsikkekből készített dizájnvázákat egy indiai formatervező

Zhvg

A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.

A cigarettacsikk a leggyakoribb egyszer használatos műanyag. A számítások szerint évente körülbelül 4,5 ezer milliárdot dobnak ki a világon. Egy indiai formatervező, Sachi Tungare a holland dizájnhéten mutatott be egy 10 tárgyból – vázákból és tálakból – készült sorozatot, amellyel pont erre szeretné felhívni a figyelmet.

„Alapvetően a papír csomagolás mellett cellulóz-acetát szálakból készül, és ha eldobják, számos, a környezetre káros vegyi anyag szivárog a csikkeken keresztül a környezetbe” – mondta a dizájner a hulladékról Dezeen magazinnak.

A cigarettacsikkeket az alkotó természetes tisztítószerekkel tisztította meg, majd festékkel és vízzel keverte össze, hogy megkapja a tálak és vázák anyagát adó pépet.

dezeen.com

Tervei szerint újrahasznosító központokkal fog együttműködni, hogy iparibb mértékben újrahasznosítsák a cigarettacsikkeket. Az alapanyagot pedig a helyekhez közeli éttermekből vagy kocsmákból tudnák összegyűjteni.

Az alkotó által kidolgozott eljárás révén a cigarettacsikkből nem csak vázákat és tálakat, de lámpabúrákat és még sok más dolgot lehetne csinálni.

Nyitókép: www.sachitungare.com