A szénégetés miatt évekkel rövidül meg milliárdok élete a Chicagói Egyetem friss kutatása szerint– írja a The Guardian. „A légszennyezés a legnagyobb veszély az emberi szervezetre a Földön, és ezt nem csak hagyjuk megtörténni, de egyenesen mi okozzuk” - mondta Michael Greenstone, a Chicagói Egyetem professzora.
Kutatásukban megállapították, hogy míg a cigaretta 1,92 évvel, az alkohol 0,77 évvel, a HIV pedig 0,3 évvel rövidíti meg átlagosan az emberek élettartalmát, a szennyezett levegő több milliárd embertől vesz el 2,2 évet (globális átlagban számolva). Ez a szám természetesen a jelenlegi szennyezettségre vonatkozik, így amennyiben nem történik változás, a levegő romlásával ez a szám is tovább fog növekedni.
A klímakatasztrófát és a levegő tragikus helyzetét többek között a fosszilis tüzelőanyagok okozzák,
amiket az országok sokszor nem csökkentenek kellő mértékben a saját határaikon belül. A jövő nagy mértékben függ attól, hogy a kormányok mennyire reagálnak gyorsan a jelenlegi folyamatokra, miközben az erdőtüzek is tovább rontják a helyzetet.
A legjobban érintett térség India, ahol egy átlagos városlakó életét akár hat évvel is megrövidítheti az élete során belélegzett szennyező levegő. Kína bár csökkentette a levegőbe bocsátott mérgező gázok mértékét az elmúlt hét évben, de még így is 2,6 évvel kevesebb az ottani lakosok várható élettartalma.
Az AQLI kutatása szerint Magyarországon 0,5 évvel növekedhetne a várható élettartam, ha megvalósulnának a WHO iránymutatásai. Indiában minden lakos élete 5,9 évvel tarthatna tovább, Németországban pedig 0,2 évvel. Az eltérő számokat leginkább a helyi szabályozások befolyásolják.