szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A komplex fizikai rendszerek kutatásáért hárman kaptak idén fizikai Nobel-díjat.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A komplex fizikai rendszerek megértésében elért úttörő eredményeiért három tudós, az amerikai-japán Syukuro Manabe, a német Klaus Hasselmann és az olasz Giorgio Parisi kapja az idei fizikai Nobel-díjat – áll a Svéd Királyi Tudományos Akadémia bejelentésében.

A díj felét Parisi, a másik felét pedig megosztva kapta a két kutató. Parisi a rendellenességek és a fizikai rendszerek fluktuációinak kölcsönhatásának felfedezéséért kapta, az atomtól a bolygóskáláig, Manabe és Hasselmann pedig a Föld klímájának fizikai modellezéséért, a változékonyság számszerűsítéséért és a globális felmelegedés megbízható előrejelzéséért folytatott úttörő munkásságukért.

A 90 éves Manabe meteorológus és klímakutató: évtizedek óta rendkívüli munkát folytatott az éghajlati változások számítógépes modellezésében. A nála egy évvel fiatalabb vezető német meteorológus és óceánkutató egy saját modellt is kifejlesztett. A 73 éves olasz elméleti fizikus Parisi pedig a kvantumtér-elméletre, a statisztikai mechanikára és a komplex rendszerekre összpontosított kutatásaiban.

Nyitókép: nobelprize.org

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!