Zöld utat kapnak a bankok a nukleáris és földgázberuházások finanszírozására

Minden banknak megvan a saját zöld programja, kérdés, ebbe hogy illeszkedik be az Európai Bizottság új döntése.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Zöld utat kapnak a bankok a nukleáris és földgázberuházások finanszírozására

Az Európai Bizottság döntése, amely zöld energiának minősítette az atomot és – bizonyos feltételekkel – a földgázt, jó hír a bankoknak, amelyek fokozatosan állnak le a környezetkárosító energia finanszírozásáról – írja a párizsi Les Échos. A francia nukleáris fejlesztések szempontjából létfontosságú a brüsszeli döntés – hangsúlyozza a gazdasági portál. A hatalmas összegek és az építkezések időtartama miatt a bankok számára fontos, hogy a nukleáris energia ezentúl olyannak minősül, amely segíti az áttérést a karbonsemlegességre.

A 2050-re kitűzött célhoz több európai bank csatlakozott. Ez például azt jelenti a gyakorlatban, hogy a szénbányászat nem számíthat banki finanszírozásra. A földgáz esetében is nagy volt a bizonytalanság. Franciaországban például csak a Banque Postale vállalkozott arra, hogy a földgázipart finanszírozza. Most a Les Échos megkérdezte a nagy bankokat, mi a véleményük a brüsszeli döntésről. Többségük csak annyit válaszolt, hogy politikai döntésről van szó, amely őket közvetlenül nem érinti. A BNP Paribas szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a nukleáris energia és a földgáz kevésbé károsítja a környezetet, mint a szén. Ugyanakkor a földgáz sem kíméli igazán, ezért hosszú távon annak felhasználása sem javallott.

Minden bank másképp csinálja

A probléma az, hogy minden banknak megvan a saját zöld programja, és ezek egyáltalán nem kompatibilisek egymással. „Minden ország, minden kormány, minden bank más zöld keretek között dolgozik. Mind a Barclay's, mind az Unicredit rendelkezik fenntartható fejlődési programmal, de egy tanácsadóra van szükség ahhoz, hogy meg is értsük: valójában ez mit is jelent” – nyilatkozta a brüsszeli Politicónak Sean Kidney, a Climate Bonds Initiative kutatóközpont igazgatója. Rámutatott arra, hogy az uniós előírások mindenkire vonatkoznak, vagyis a bankokat is eszerint fogják megítélni.

Óriási pénzekről van szó: 1350 milliárd dollár értékű zöld kötvényt bocsátanak ki a világon idén a Moody's szerint. Öt évvel ezelőtt ez még csak 200 milliárd dollár volt. Az ellenőrzés egyre szigorúbb: 14 milliárd dollárról 12 milliárdra csökkent a zöld kötvények értéke az Európai Unióban 2018 és 2020 között. Az ok: sok kétes értékű kötvényt kiszórtak, mert nem feleltek meg a fenntartható fejlődés követelményeinek.

Sokan nem örülnek az Európai Bizottság döntésének – írja a Politico. Brüsszel azonban azt ígéri, hogy a jövőben nemcsak zöld lista lesz, hanem vörös is. Ezen az utóbbin azok a környezetkárosító energiaforrások szerepelnek majd, amelyeket az Európai Unió büntetni kíván. A bankokat és más hitelt nyújtó intézményeket pedig rákényszerítenék arra, hogy közzétegyék az információkat arról, ha környezetkárosító beruházásokat finanszíroznak – írja a Politico.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?