szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Drámaian megváltozott a táj, egy folyó új medret vájt magának, de leginkább az emberek által épített infrastruktúra sínylette meg a minapi áradásokat a Yellowstone Nemzeti Parkban.

Évezredenként egyszer történhet olyan esemény, amelyet a napokban tapasztaltak a Yellowstone Nemzeti Parkban, ahol a heves esőzések és a hegyekben hirtelen elolvadó hó miatt pusztító árhullámok vonultak le a folyókon. A tomboló víz utakat, hidakat mosott el, házakat rombolt le és vitt magával, és valószínűleg örökre megváltoztatta park évmilliók alatt a természet, majd pár évtized alatt az emberek által kialakított mai képét.

Szó szerint és átvitt értelemben is drámaian megváltozott a táj

– idézett összefoglalójában az AP hírügynökség egy illetékest, aki szerint ironikus, hogy azok heves hidrológiai és geológiai folyamatok, amiknek látványos szépségét köszönheti a park, mennyire nem jönnek jól az itt megtelepedett embereknek, és milyen pusztítóan hatnak az infrastruktúrára.

Yellowstone National Park/Facebook

A természeti katasztrófa nyomán

  • 10 ezer látogatót kellett kimenekíteni, és csak tucatnyi kempingező maradt, akik még nem tudtak kijutni;
  • a környező településeken több száz épületet öntött el a víz;
  • az egyik folyó új medret vájt magának;
  • egy hétig biztosan zárva lesz park;
  • számos elmosott utat más helyen kell újjáépíteni.

Sőt, a Yellowstone legsúlyosabban érintett északi része várhatóan ki sem nyit már ebben a szezonban. Ezzel tovább romlik a helyzetük a Covid-járvány és a lezárások miatt eleve megviselt térségbeli vállalkozásoknak, amelyek alig várták az idei, sokat ígérő turisztikai szezont a 150. születésnapját ünneplő parkban.

A beszámoló szerint festői útvonalak egyik kiindulópontjaként szolgáló Red Lodge kisváros elöntött főutcáján még egy nappal az áradások után is pisztrángok úszkáltak, a helyiek szerint a várost átszelő patak pár óra alatt vált telefonpóznákat, kerítéseket kidöntő, házakat elöntő áradattá.

Az áradást kiváltó heves esőzéseket ugyan nem kötik össze közvetlenül a klímaváltozással, ám az emberi tevékenység okozta felmelegedés hozzájárul az ilyen és ehhez hasonló szélsőséges időjárási jelenségek kialakulásához – idéztek egy klímakutatót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Időzített bomba: bármikor kitörhet a Yellowstone-i szupervulkán

Kétmillió tonna levegőbe kerülő kénsav, három teljes állam lerombolása, majd arra négy méter magas láva- és hamuréteg borítása – néhány példa a Yellowstone-i szupervulkán kitörésének lehetséges következményei közül, amelyet a Yellowstone-i szupervulkán című dokumentumsorozat alkotói feszegetnek.

hvg.hu Zhvg

Beleborult egy ház a megáradt folyóba a Yellowstone Park mellett – videó

Utakat, hidakat, épületeket mosott el a Yellowstone Nemzeti Park több folyója, miután heves áradásokat okoztak az özönvízszerű esők és a hegyekben megmaradt hó hirtelen olvadása. Több településről is ki kellett telepíteni a lakosokat, azt nem tudni, hogy a látogatók közül hányan ragadtak a parkban, amit le is zártak.