szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az elmúlt időszak rossz termése csak az ízelítő volt a kutatók szerint.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Az egyre nagyobb hőség, az erősebb viharok, a szárazság és a klímaváltozás sok más következménye miatt a jövőben kisebb lehet a búza- és kukoricatermés, kevesebb kávé kerülhet a világpiacra, de hiány alakulhat ki chilipaprikából, borból, almából vagy csokoládéból is. Nem beszélve a mustárról, amelyből kevesebb jutott a polcokra, mert Franciaországban és Kanadában 50%-kal csökkent a mustármagtermés az időjárás miatt.

“Szinte minden, amit termesztünk az Egyesült Államokban, érzi a klímaváltozás hatásait” – nyilatkozta a londoni Guardiannek a New York-i Egyetem professzora. Carolyn Dimitri rámutatott arra, hogy jelenleg világméretű búzahiány van, de az USA-nak csak olyan kicsi a többlete, hogy nem tudja pótolni az ukrajnai háború miatt kiesett készleteket. Szárazság tette tönkre a termést téli búzából az Egyesült Államokban. Indiában, amely hasonlóképp nagy búzaexportőr lehetne, hőség pusztított tavasszal és a nyár elején, emiatt várható gyengébb termés. Az indiai kormány emiatt be is tiltotta a búza kivitelét.

A jövő méginkább borús – állapította meg a NASA egyik tanulmánya. 2030-ban a kukoricatermés 24%-kal csökkenhet a maihoz képest, miközben a vásárlói igények egyre növekednek.

Almát az Egyesült Államokban elsősorban Michigan és Wisconsin államokban termesztenek. Ott tavaly a tavaszi fagy letarolta a termést. A szakértők szerint arra lehet számítani, hogy kevesebb alma terem a jövőben az Egyesült Államokban és annak minősége is gyengébb lehet.

A hőség egyre nagyobb kihívást jelent

“Az emberek egyre többet termesztenek, nőnek a termésátlagok, de ahogy egyre melegebb lesz, úgy növekednek a problémák is” – mondta Ricky Robertson, az International Food Policy Research Institute vezető kutatója. Arra is rámutatott, hogy a hiány áremelkedéshez vezet. Brazíliában, a világ legnagyobb kávéexportáló országában elhúzódó szárazság és fagy pusztította a termést. Az eredmény: a kávé ára egyetlen év alatt 70%-kal nőtt. Nem Brazília az egyetlen ország, amelynek fontos exportcikke a kávé – figyelmeztet a kutató. A világban 120 millió ember próbál megélni abból, hogy kávét termeszt a világpiac számára.

A kakaó is a klímaváltozás áldozatává válhat, mert a fokozódó hőség csökkenti a területet, amelyet meg lehet művelni. A szárazság különösen Nyugat-Afrikában csökkentheti a termőterületet. Ennek következtében csokoládéhiány is bekövetkezhet a világpiacon.

Veszélyben a bor is. Franciaországban 1957 óta nem volt olyan gyenge a szüret, mint tavaly. A hőség és a heves esőzések mintegy kétmilliárdos veszteséget okoztak a szőlősgazdáknak.

A kutatók szerint, ha még 2 Celsius-fokkal melegebb lesz, akkor a borszőlő előállítására alkalmas területek 56%-kal csökkenhetnek. Ha 4 Celsius-fokos lesz a melegedés, akkor 85%-al csökkenek azok a területek, ahol minőségi borokat lehet előállítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!