szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Serchio vize gyakorlatilag eltűnt.

A hvg.hu-n többször is foglalkoztunk a nyáron Európát sújtó, történelmi aszállyal. A vízhiány Magyarországon több természetes vizet, például a Velencei-tavat és Debrecen melletti víztározókat is a kiszáradás szélére sodort, Budapest agglomerációjában pedig több településen napokig akadozott a vízellátás.

A helyzet Dél-Európában ennél is súlyosabb: Olaszországban például öt régióban szükségállapotot hirdettek, a vízválság leküzdésére pedig készenlétbe helyeztek 36 millió eurót. A helyzet mind a lakossági vízellátásban, mind a mezőgazdaságban súlyos gondokat okoz: a szökőkutak szinte sehol nem üzemelnek már, volt, ahol a kertek és sportpályák öntözését, az autómosást, az udvarok locsolását, valamint a házi és uszodai medencék feltöltését is megtiltották, de még a borbélyok is csak egyszer moshatják a vendégeik haját. A mezőgazdasági vízhasználatot mindeközben igyekeznek a gazdaságilag jelentős rizstermés megmentésére koncentrálni.

Leállított szökőkutak, betiltott hajmosás, vödrök vészhelyzetre: így küzd Európa a vízhiánnyal

Nemcsak Magyarországon okoz hatalmas gondokat a szárazság és az extrém hőség. A kevés eső miatt több dél-európai országban már korlátozásokat kellett bevezetni a vízfogyasztásban. Az éghajlatváltozás következményeire a legcsapadékmentesebb régiókban különbözőképpen reagálnak. A Deutsche Welle összeállítása.

A helyzet súlyosságát jelző fotók érkeztek most Toszkánából is: a régió harmadik legnagyobb folyója, a 126 kilométeres Serchio gyakorlatilag teljesen kiszáradt. A fotón Lucca városa, annak is 600 éves turistalátványossága, a Magdaléna híd látható.

MTI / EPA / ANSA / Fabio Muzzi
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szlavkovits Rita Zhvg

Illés Zoltán a vízhiányról: Környezetvédelem helyett szabadrablás van

A volt államtitkár szerint állami szinten nincs környezetügy, mert még nem alakult ki az a kormányközeli érdekkör, amelyik elég pénzt tudna kipréselni a zöld beruházásokból. Állami és egyéni szinten is a pénz és kényelem diktál, a gazdák is inkább beáldoznak egy évet, mint hogy területet adjanak át a vízgazdálkodás céljára.