Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Országszerte több városban lemondták az idei augusztus 20-i tűzijátékot a gazdasági helyzetre hivatkozva, a rakéták játéka azonban nemcsak költséges, hanem a környezetet is szennyezi – hívják fel a figyelmet jó ideje környezetvédelmi szakértők. Szerencsére a tűzijátékoknak számos környezetkímélő alternatívája létezik, bár itthon ezek még nem terjedtek el.

Európa legnagyobb tűzijátékát kívánják megrendezni augusztus 20-án a fővárosban az állami ünnep alkalmából, hiába hívja fel a figyelmet évtizedek óta a tűzijáték környezetkárosító hatásaira a Levegő Munkacsoport – mondta el a hvg.hu-nak Szegő Judit, a szervezet éghajlatvédelmi és lakossági égetés projektvezetője. Egy átlagos augusztus 20-i tűzijáték után mérhetően magasabb a levegő finompor leterheltsége: a Levegő Munkacsoport mérései is azt igazolják, hogy a PM10 és PM2.5 részecskék mértéke ilyenkor meghaladja az átlagos értéket.

Volt már, hogy a szállópor mértéke egy órával a robbantások után a lakóházak között háromszorosan meghaladta a napi átlag 50 mikrogram/m³ egészségügyi határértéket

– mondta el Szegő Judit. Hozzátette, a levegő terheltsége nagyban függ az aktuális meteorológiai viszonyoktól, hiszen ha szeles az idő, hamarabb elszállítja Budapest levegőjéből a szennyezést, de ha szélcsend van, akkor hosszabban ránehezedik a lakosságra, és terheli a hőségtől már eleve leterhelt szervezetüket.

Reviczky Zsolt
Látványos, de káros az egészségre

A tűzijátékok tele vannak az élőlények egészségére veszélyes és mérgező kémiai vegyületekkel, az égés során pedig szén-dioxid keletkezik, ami a globális felmelegedés legfőbb okozója. A tűzijáték során szén-monoxid is kerül a levegőbe, amit ha valaki hosszú ideig vagy nagy koncentrációban lélegez be, életveszélyes állapotba kerülhet.

 

Emellett a kibocsátott nitrogén-oxidok szintén károsak az egészségre, ezek az anyagok leginkább a szmogban fordulnak elő, és amellett, hogy a belélegzésük irritálja a légzőszerveket és károsítja az egészséget, ez a gáz felelős a savas esőért is. A tűzijátékokból felszabadul még titán-dioxid is, amelynek kis méretű részecskéi belélegezve rákkeltőek. Ráadásul minél látványosabb a tűzijáték, annál több fém szennyezi a levegőt, mert a színeket fémek elégetésével érik el: így tehát toxikus fémek sora (stroncium, bárium, réz akár ólom) és égéstermékeik egyaránt előfordulnak a porban. A fémek pedig a levegőből a vízbe és talajba kerülnek, azokat szennyezve.

A tűzijáték légszennyezése rövid távon a légúti, illetve szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők egészségére kockázatos, hosszabb távon a mindannyiunk egészségét károsító légszennyezéshez járul hozzá – mondta a hvg.hu-nak Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország regionális vegyianyag-szakértője. Egy tűzijáték emellett fény-, és zajszennyezéssel is jár, ami miatt az állatok megzavarodhatnak és elhagyhatják élőhelyeiket – tette hozzá. Nem is beszélve arról, hogy a tűzijáték kérdése a jelenlegi aszályhelyzetben tűzvédelmi kérdéseket is felvet.

Szegő Judit szerint sok veszélyes anyag helyettesíthető lenne, hiszen már vannak a környezetet kevésbé terhelő helyettesítő anyagok a legtöbb színű rakétatöltetre, azonban a szakértő szerint

a mostani járványügyi, gazdasági és háborús helyzetben az lenne indokolt, ha az egész tűzijáték tematikát környezet- és pénztárcakímélőbb megoldásra cserélnék.

Ezzel Simon Gergely is egyetért: „kevésbé károsítaná a környezetet az, ha kisebb lenne a tűzijáték, vagy ha kevésbé szennyező tűzijátékokat használnának. Ugyanis már fejlesztettek ki ilyen alternatívát is a légszennyezés mértékének csökkentésére, de nincs hír arról, hogy ilyet használnának hazánkban.”

Reviczky Zsolt

Összegyűjtöttük, milyen alternatív megoldásokat lehetne alkalmazni a tűzijáték helyett.

Környezetkímélő tűzijátékok

A hagyományos tűzijátékokkal ellentétben a környezettel kíméletesebb tűzijátékok tisztán égő, nitrogénalapú üzemanyaggal működnek. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség perklorát oxidálószerre, kevesebb füst keletkezik, így kisebb a levegőszennyezés.

Fényfestés

A fényfestés a világ számos országában, Magyarországon is több településen elterjedt, mindössze elektromos energiát használ fel a megfelelő reflektorok működtetése közben. Bár ezek előállításának is van ökológiai lábnyoma, ez közel sem akkora, mint néhány perc tűzijátéknak, ellenben többször is felhasználható.

Idén például Tihany polgármestere döntött úgy, hogy a településén nem tartják meg az augusztus 20-i tűzijátékot, helyette fényjátékkal ünneplik az államalapítást.

(null)

(null)

Bevett gyakorlat a fővárosban is, hogy a Szent István-bazilika homlokzatára vetítenek. Ilyen fényfestést láthattunk már az adventi vásáron.

Fülöp Máté

Ingyenes szabadtéri koncert, filmvetítés

Olyan egyéb alternatívák léteznek, mint az ingyenes szabadtéri filmvetítés, koncert, ezek költségben mind alulmúlják a tűzijátékot, és a környezetre gyakorolt hatásuk is jóval kisebb. Éppen erre készül a Levegő Munkacsoport is: a szervezet az István, a király rockopera meghallgatására invitálja az érdeklődőket a Városliget Királydombján 20 órától.

Lézershow

Idén a függetlenség napja alkalmából Salt Lake City-ben tűzijáték helyett lézershow-t tartottak a levegőminőséggel kapcsolatos aggodalmak és a tűzveszély miatt. Tűzijátékot nem is tudtak volna rendezni, hiszen az aszályhelyzet miatt az egész államban tűzijáték-tilalmat, vagy -korlátozást rendeltek el, ezért választották a lézeres megoldást, ami ilyen látványos lett:

SLC replaces fireworks with laser light displays for July holidays

(null)

Drónok tánca

A drónok egyre népszerűbbek az éjszakai égi show-k szervezői körében, ugyanis nem tűzveszélyesek és programozástól függően a legkülönfélébb műsorokat adhatják elő, ráadásul ott is bevethetők, ahol egyébként a tűzijátékok illegálisak. A drónok játékának számos előnye van, többek közt az, hogy nincsen károsanyag-kibocsátásuk, megkímélik a háziállatokat az ijesztő hangoktól, újrafelhasználhatók, ebből a szempontból fenntarthatóbbak a tűzijátékoknál. Persze azért nem szabad megfeledkezni az elektromosáram-igényükről és arról sem, hogy a legkevésbé sem környezetkímélő, lítiumos akkumulátorokkal működnek.

Már évekkel ezelőtt elterjedt a technológia: az Intel és a Warner Bros. együttműködésével 300 Intel Shooting Star drón írt Los Angeles éjszakai egére szövegeket, majd a XXIII. téli olimpia nyitó ceremónián több mint 1200 ugyanilyen drón nyújtott elképesztő látványt, ezzel Guinness-rekordot döntve.

Már itthon is kezd elterjedni a drónok használata, a tavalyi augusztus 20-i ünnepségen is alkalmazták a technológiát:

Budapest - Augusztus 20 - Államalapítás ünnep - Drone show

(null)

Tavaly a tokiói olimpia megnyitó ünnepségén az Intel 1824 drónja adott látványos fényshowt:

The Drones of the Olympic Games #Tokyo2020

(null)

Illetve a párizsi Disneyland is drónok felhasználásával ünnepli a 30. születésnapját:

[4K] NEW Disney D-Light - Full Show (with 200 drones) - Disneyland Paris 30th Anniversary 2022

(null)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!