szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy mocsárkedvelő védett apróság, egy ízletes, de ritkán fogyasztott, illetve egy jóformán csak a Dunára jellemző halfaj közül kerül ki a 2023-as év hala. Már lehet szavazni róluk a Magyar Haltani Társaság honlapján.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Közzétette a Magyar Haltani Társaság az 2023 év hala jelöltjeit. A halkedvelők három halfaj közül választhatnak, a szavazás december 31. délig tart. Mint írták, mindhárom jelölt őshonos, van közöttük védett és fogható hal is.

A jelöltek

  • a lápi póc
  • a sügér
  • a selymes durbincs.

A kefefogazattal rendelkező apró lápi pócot sokszor nevezik kutyahalnak is, mert mellúszóiban található úszósugarakat külön-külön is tudja mozgatni. A tavaszi szaporodáskor násztáncot járnak, majd a nőstény őrködik az ikrákat rejtő fészek felett. Élőhelyei a dús növényzetű mocsarak, lápok voltak, amik a vízszabályozás során eltűntek, így a lápi pócok száma is jelentősen megcsappant, de az aszályos időjárás és az inváziós amurgéb miatt még jobba inkább szorul vissza, nem csoda, hogy védett, természetvédemli értéke 250 000 forint – derül ki a társaság honlapján közzétett ismertetőből.

A sügér (borítóképünkön) szintén őshonos és kisméretű, de nagy szájú. az első hátúszóján megfigyelhető fekete foltról lehet leginkább felismerni. A tiszta vizet kedveli, ahol a meder szilárd, elsősorban fenéklakó gerinctelenekkel táplálkozik, de a nagyobb sügérek kisebb halakat is elfogyasztanak. Horgászok kedvelt prédája, és ételként is kitűnő, “íze a süllőével vetekszik, de a nagy példányok ritkasága miatt csak keveset fogyasztott hal” – írták róla.

A selymes durbincs szintén kisebb termetű, nagy fejű és nagy szemű, hosszú orrú de kis szájú halfaj. Szintén apróbb fenéklakókat , illetve szerves hordalékot fogyaszt “csúcsba nyíló vagy vagy félig alsó állású” szájával. Kedveli az állandó áramlást, így a nagyobb folyókban – szinte csak a Dunában és mellékfolyóiban – fordul elő. Természeti értéke miatt védett, eszmei értéke 10 000 forint példányonként.

Szavazni itt lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!