szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Február elején pedig tüntetést szerveznek a CATL-projekt elleni tiltakozásul Debrecenben.

Schmuck Erzsébet LMP-társelnök lapunknak a pénteki, akkugyár-ügyi közmeghallgatáson mondta el Debrecenben, hogy országos népszavazást kezdeményeznek a CATL-projekt miatt, a Fenntartható fejlődés bizottság LMP-s elnöke pedig hétfőn már be is adta a párt országos népszavazási kérdését a Nemzeti Választási Irodában.

A kérdés így szól:

Egyetért-e azzal, hogy akkumulátor gyártására szolgáló üzemet csak akkor lehessen létesíteni egy településen, ha azt az ott lakó választópolgárok helyi népszavazás útján kifejezett döntésükkel támogatják?

Keresztes L. Lóránt a kérdés beadása után tartott, a Facebookon közvetített villám-sajtótájékoztatóján azt mondta, válságokat élünk át, ilyenkor rendkívül fontos a természeti kincseink megóvása, a vízkincs és termőföld megvédése, emellett pedig egy önálló gazdaságpolitikai fordulat is fontos lenne.

Szerinte mindezzel ellentétes a kormány "politikai döntése," mellyel akkumulátorgyártó nagyhatalmat akarnak csinálni az országból. Mint ismert, a Debrecen mellé felépítendő kínai CATL-gyár Európa legnagyobb akkugyártó üzeme lenne. Ennek hatalmas a víz- és energiaigénye, Keresztes szerint a kormány tehát "gyakorlatilag semmibe vette azt, hogy az ország nagyon komoly és mély energiaválsággal küzd. Azt mondta, az akkugyárak rendkívül veszélyes technológiával dolgoznak, és óriási kockázatot jelent a szennyezés veszélye.

Ezen felül a kormány úgy dönt ilyen gigaberuházásokról, hogy nem kérdezte és nem kérdezi meg a helyi embereket, és azokat az óvintézkedéseket sem teszi meg, melyek minimálisan elvárhatóak lennének, folytatta az LMP-s képviselő. Ha pedig már felmerül a szennyezés lehetősége, mint Gödön, akkor pedig a kormány sajnos nem a helyi lakoság oldalára áll, hanem az idegen befektetők érdekeit nézi, akik az üzemekkel elhasználják a természeti kincseinket, miközben a profitot elviszik az országból, miközben nem a helyi munkaerőnek adnak lehetőséget, hanem jellemzően a külföldi munkavállalóknak, mondta Keresztes.

A képviselő rámutatott, hogy a kormány úgy hozta Debrecenbe a CATL-beruházást, hogy nem kérdezte meg a lakosságot, akik viszont, mint láthattuk, "minden lehetséges fórumon" nemet mondanak erre a projektre. Annak érdekében, folytatta Keresztes, hogy még többen ki tudják fejezni a véleményüket,

az LMP tüntetést szervez Debrecenbe február 9-e, csütörtökre, 18 órára a Csapó utca 1-5 szám alatt.

A CATL-beruházás ellen valóban hangosan tiltakoztak a helyi lakosok az eddig tartott mindkét közmeghallgatás során. Az első alkalomról készült videónk itt látható:

Rakják át Felcsútra, ha annyira biztonságos az akksigyár - forrtak az indulatok a debreceni lakossági fórumon

Európa legnagyobb akkugyára épülhet Debrecenben, de az ott élőknek nincs lehetősége megakadályozni a beruházást. Legalábbis a hétfői közmeghallgatáson nem derült ki, hogy akár egy kis halvány reménysugár is lehetne a beruházás megakadályozására, vagy legalább a költöztetésére. A polgármesternek sem lehet túl sok beleszólása a kormány kínai akkugyár debreceni megépítéséről való egyeztetésekbe, a jelenlegi hatósági engedélyeztetésekbe meg végképp.

A másodikról készült pedig itt:

„Tud magyarul? Akkor azt mondom, szégyellje magát!" Videó a botrányba fulladt debreceni közmeghallgatásról

Érvek helyett indulatok domináltak a CATL debreceni akkumulátorgyáráról pénteken rendezett közmeghallgatáson. A tettlegességig fajuló gyűlésről készült összefoglalónk. Nem csillapodnak a kedélyek a Debrecenbe tervezett giga akkumulátorgyár körül. A maratoni közmeghallgatáson az előzőnél is feszültebb volt a hangulat, a Hajdú-Bihar megyei főispánt hazaárulónak nevezték, a szakértőket azzal vádolták, hogy lefizették őket, a megjelent kínai gyár képviselőit hazaküldték, egy a gyár mellett érvelő nőt megütöttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!