szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valójában miért nem jó megoldás az újrahasznosítás, miközben azt tanuljuk, hogy minden itt kezdődik? Fenntarthatósági podcastunk legfrissebb adásában az ilyen, furcsa kérdésekre is válaszolunk – a körforgásosság szemléletét pedig Hollandián keresztül mutatjuk be.

zCast, avagy beszéljünk a tudatos életmódról
Megteheti-e a tudatos XXI. századi ember azt, hogy a fenntarthatóságot, a környezettudatosságot figyelmen kívül hagyja, miközben terveket készít? Ha viszont így gondolkodik, akkor miként jelenjen meg mindez a mindennapjaiban? Miként álljon neki építkezni, lakást átalakítani, hogy autózzon, mire tanítsa gyerekeit, mire figyeljen pénzügyei alakításánál. Ezekre a kérdésekre próbál választ adni a hvg.hu fenntarthatósági podcastja, a zCast.
Friss cikkek a témában

A zCast előző három adásában a fenntartható Budapest kérdésével; mobilitással, közterekkel, ingatlanokkal, energia- és hulladékgazdálkodással. foglalkoztunk A következő hetekben nemcsak a város, de az ország határán túl is kitekintünk: a podcast következő epizódjaiban nemzetközi fenntarthatósági példákat nézünk meg, és vizsgáljuk, miként lehetne a jó példákat Magyarországon meghonosítani.

A mai részben Hollandiáé a főszerep, a kulcskérdés pedig a körforgásos gazdálkodás. Hogy mit takar ez pontosan, hogyan működik a hollandoknál és mit tanulhatunk belőle Magyarországon, arról Horváth Bálint, a holland nagykövetség körforgásos gazdasági szakembere, valamint Bartha Zsombor, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének elnöke mesélt.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!

  • 1:12: Mit jelent az, hogy körforgásos gazdaság? És hogyan alkalmazható ez az építészetben?
  • 6:27: Mikor észleltük, hogy kezdeni kell valamit az építészettel, mert előbb-utóbb megfulladunk tőle? Hogyan fogant a korforgásos gondolkodás?
  • 11:03: Miben több a körforgásosság a mára jól ismert reduce-reuse-recycle elvnél?
  • 16:05: Mit jelent rendszerszinten gondolkodni az építészetről?
  • 21:21: Mennyivel kerül ma többe egy körforgásos építkezés, mint egy hagyományos? Hogyan lesz ez a szemléletmód megfizethető, nem csak praktikus?
  • 29:15: Mi vagy ki ösztönözte, ösztönzi Hollandiában a körforgásos átállást? Milyen példákkal tud modell lenni más országoknak?
  • 39:42: Magyarországon mi nehezíti ezt az átmenetet? Hogyan kellene változzon a szabályozás?
  • 46:56: Hogyan lehet arra ösztönözni embereket, hogy kevesebbet fogyasszanak? Kinek a feladata ez? – mert a piac ebben biztosan nem fog részt venni
  • 52:32: Hol tudunk találkozni körforgásos építészeti példákkal Magyarországon?

Töltse ki podcasthallgatói kérdőívünket itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

zCast: A fenntartható Budapest a saját döntéseinkkel kezdődik

Mi a szerepünk abban, hogy a város, ahol élünk, nemcsak a miénk, de a jövőé is legyen? Fenntarthatósági podcastunk új adásában annak jártunk utána, milyen rendszerszintű akadályokkal küzd a főváros, és hogyan lehet ezeken kis lépésekkel, akár személyesen is javítani.

hvg.hu Zhvg

zCast: Lehet-e Budapest karbonsemleges? – a főváros energetikai- és klímaszakértőivel beszélgettünk

Mennyi energia kell ahhoz, hogy egy város élő szövetként működjön? Mennyi hulladékot termel? És mi kell ahhoz, hogy 100 év múlva se nyelje el a szén-dioxid és a szemét? Erről beszélgettünk fenntarthatósági podcastunkban Orbán Tiborral, a Budapesti Közművek vezérigazgató-helyettesével és Ámon Adával, a főpolgármester klímaügyi tanácsadójával.