szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az önkormányzat természetvédelmi okokra, „adventív fajokra” és életveszélyre hivatkozik.

Nagy mennyiségű fát vágtak ki a helyi védettséget élvező Helikon park területén Keszthelyen januárban és februárban. Az ügyben feljelentést tettek, ezért a rendőrség természetkárosítás gyanújával nyomozást indított, írja a 24.hu.

Az önkormányzat a Keszthely zöld város nevű 1 milliárd forintos támogatású EU-s fejlesztési program keretében a zöldfelület megújítására készül - a 17 hektáros parkban is, ennek keretében vágták ki a fákat. Hogy pontosan hány fát, és milyen engedéllyel, az nem világos, mert a projekt dokumentációja nem volt nyilvános.

A helyi lokálpatrióta társaság, a Kisvárosunkért Érdekvédelmi Egyesület március elején hiába kérte az önkormányzattól az engedélyek bemutatását, ezért elnöke, Weller-Jakus Tamás környezetkárosítást gyanítva feljelentést tett. Erre április 25-én az önkormányzati honlapon közlemény jelent meg, mely szerint „a Helikon parkban a fakivágások egyrészt a park felújítása során történt engedélyezés alapján zajlottak, másrészt a jelenleg is életveszélyesnek minősíthető további faállomány eltávolítása céljából”.

A közleményben hivatkoznak egy jegyzői jogi véleményre is. Eszerint a kivágandó fákra vonatkozó előírások a még 2018-ban elfogadott kertépítési kiviteli tervben szerepelnek, és a fakivágásokra egészségügyi vagy balesetvédelmi szempontok mellett épp természetvédelmi szempontok miatt volt szükség. A jegyző azt írja: adventív, spontán felverődött, meglévő értékes állományt, természetközeliséget veszélyeztető adventív fajok is kivágásra javasoltak természetvédelmi szempontok miatt. A jegyző rögzítette azt is, hogy minden fát pótolni fognak, sőt, a végén több fa lesz a védett parkban, mint amennyit kivágtak.

A fákat kivágó Fitotron-System Kft. április 6-án benyújtott ugyan fakivágási bejelentést, és kormányrendelet – fakivágási engedély híján – erre is lehetőséget ad, de csak akkor, ha a fakivágás életvédelmi, egészségvédelmi vagy vagyonvédelmi okból történik, illetve ha a vágást követő három napon belül bejelentik. Ha igaz, hogy a fákat januárban és februárban vágták ki, akkor a bejelentés elkésett lehet. Vagyis ha nem volt előzetes engedély, illetve ha a fakivágásoknak legalább egy része csak fejlesztési célt szolgált – például hogy futópályát vagy sportpályákat lehessen építeni – akkor ez akár jogsértő is lehet, állapítja meg a 24.hu.

A rendőrség mellett a Zala Vármegyei Kormányhivatal is vizsgálódik az ügyben. Az egyesület panasza nyomán felügyeleti eljárást indítottak a Keszthelyi Polgármesteri Hivatallal szemben. Az eljárás eredménye június végén várható.

(Nyitóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!