Tetszett a cikk?

A Soros Fund Management állt az OTP Bank 2008. október 9-én történt megtámadása mögött. Akkor az alap a részvények esésére játszva hatalmas megbízást adott az OTP-részvények eladására, „shortolt”, ezzel a részvények 22 százalékot estek egyetlen napon. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint 675 ezer amerikai dolláros árbevételük lett. A kiszabott félmilliárd forintos bírságot, ha bíróságon nem támadják meg, 30 napon belül kell megfizetni.


A Soros Fund egy kölcsönügylet egyik lábaként shortolt, és a zárószakasz előtti hatalmas megbízásával lerombolta a piacot. Másnap le is zárta a pozíciót. A PSZÁF szerint a Soros Fund Management megsértette a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi előírásokat.

A felügyelet az eljárásban azt állapította meg, hogy a megbízó a londoni székhelyű befektetési szolgáltató közreműködésével a BÉT-en 2008. október 9-én összesen 251 ezer OTP-törzsrészvényt adott el, és ez az eladás a záróárat 3855 forinton rögzítette, amely 9,3 százalékos árfolyamesést eredményezett.

© Túry Gergely
Soros György közleményben vette sajnálattal tudomásul, hogy a PSZÁF szerint az alap egyik kereskedője a szabályokkal ellentétes módon kötött üzletet. Mint rámutat, a „magyar tisztviselők azt vélelmezik, hogy a kereskedő az üzleti nap végén shortolta az OTP részvényét, majd a következő napon oly módon fedezte az üzletet, ami ellentétes a kereskedés magyar szabályaival”. A Soros Alap most belső vizsgálatot indít, és együttműködik a magyar hatóságokkal, majd a vizsgálat eredményének ismeretében „megteszi a megfelelő intézkedéseket” – ígéri a többszörös milliárdos üzletember. Hozzáteszi: a Soros Fund Management működését már nem ő ellenőrzi, ő ugyanis tavaly visszavonult.

„Ennek a sajnálatos ügynek a kimenetelétől függetlenül szeretném kijelenteni, hogy én személy szerint nem kötöttem volna üzletet az OTP részvényeinek árfolyamcsökkenésére, és őszintén sajnálom, hogy a Soros Fund Management ilyen üzletet kötött. Az utóbbi időben tett konkrét javaslataim azt bizonyítják, hogy fontosnak tartom a feltörekvő piacok bankrendszerének az eddigieknél sokkal hathatósabb védelmét. Magyarországhoz fűződő szoros személyes kapcsolatom miatt pedig különösen fájlalom a történteket, még akkor is, ha a cég üzletkötője nem szegte meg az érvényes magyar szabályokat" - fűzi hozzá nyilatkozatához Soros György.

hvg.hu/portfolio.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!