Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Az Energiaklub közérdekű adatigénylése alapján az derül ki, hogy a kormány, közlésével ellentétben, nem értesítette hivatalosan az Európai Bizottságot az új atomerőműblokkok terveiről. A fejlesztési tárca közleményben reagált erre, amelyben megismételték, hogy előre elküldték az orosz egyezmény tervezetét Brüsszelnek, amely nem emelt kifogást.
A magyar kormány állítása szerint az új paksi blokkokról szóló államközi szerződés ügyében mindenről tájékoztatták előzetesen az Európai Bizottságot. Ezt most az EB az Energiaklub adatigénylésére válaszolva cáfolja – írja az Energiaklub energia kontroll programos oldalán. A szervezet közérdekű adatigényléssel fordult az EB-hez.
A válaszban az szerepel, hogy a beruházásról őket még nem értesítették, és ebben az ügyben semmilyen hivatalos dokumentum nem született.
Korábban a Miniszterelnökség és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) is megtagadta a választ az Energiaklubnak arra a kérdésre, hogy pontosan kivel és miről folytattak az EB-vel tárgyalásokat, és nem küldték meg azt a hivatalos levelet sem, amelyben állítólag Brüsszel rábólint a beruházásra.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár január 16-án azt mondta, hogy Brüsszel mindent tud a tárgyalásokról, és nem emeltek kifogást. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár kiemelte, hogy a Magyarország és Oroszország közötti államközi szerződés szövegét december 14-én átküldték az EB-hez, annak illetékes részéhez, az energiaügyi főigazgatósághoz. Brüsszelnek egy hónapja volt kifogást tenni, a határidő január 16-án járt le, de addig már kapott levelet a magyar kormány. Abban Lázár elmondása szerint azt írta Brüsszel, hogy nem emelnek kifogást az Euratom-szerződés (nukleáris technológiák felhasználását szabályozó uniós szerződés) alapján.
Az NFM kedden este közleményt adott ki, amelyben megismételte, hogy az Euratom szerződés 103. cikke szerinti kötelezettségének tett eleget azzal, hogy megküldte a bizottságnak az egyezmény tervezetét. A tervezettel kapcsolatban Brüsszel politikai vagy jogi jellegű kifogással nem élt - közölte a tárca.
Azt is leírták, hogy a 30 napos rendelkezésre álló határidő lejárta után a bizottság arról tájékoztatta a kormányt, hogy nem emel kifogást az Euratom szerződés értelmében a megkötendő egyezmény ellen, így azt aláírták. "Magyarország kormánya elkötelezett a tekintetben, hogy a jövőben is folyamatosan együttműködjön az Európai Unióval, és mindent megtegyen annak érdekében, hogy biztosítsa az Egyezmény végrehajtásának megfelelőségét" - fogalmazott az NFM.
A hvg.hu írta meg elsőként, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot kezdeményez Paks ügyében, az információ láthatóan meglepte a kormány képviselőit.
Az EB levelét teljes terjedelmében ide kattintva lehet elolvasni.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
353-ról 529-re nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma tavaly az előző évhez képest – derült ki a HVG által kikért adatokból.
Orbán Balázs egész Magyarország nevében óhajtotta ezt, és azzal biztatott, hogy Varga Juditnak sikerült.