Biztosan jó ötlet kicsinálni a Lokált? Szakértők válaszolnak
Az önkormányzati választások előtt, a HVG-nek nyilatkozva Karácsony Gergely ígéretet tett a Lokál kiűzésére a budapesti közterekről. Az ellenzéki összefogás győzelme után is tartaná magát tervéhez a frissen megválasztott főpolgármester. Jó ötlet? A MÚOSZ elnöke és egy médiakutató válaszol.
Karácsony Gergely: Valaki pofára fog esni, ez biztos
Nagyinterjú az ellenzék közös főpolgármester-jelöltjével, aki szerint mindenre fel kell készülniük, mert az elmúlt harminc év legmocskosabb kampánya, bármi megtörténhet. Úgy látja, ha ő lesz Budapest elsőre embere, Orbán Viktor nem teheti meg, hogy nem áll szóba vele, a várost pedig nem fogja büntetni a kormány, mert Budapest-ellenes politikával elbuknák a 2022-es választást.
Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke:
A Lokál nem sajtótermék, a sajtóra vonatkozó legelemibb törvényi előírásokat sem tartja be. Márpedig az aluljárókban és a BKK területén a terjesztés olyasfajta „szűk jószág”, mint a TV- vagy a rádiófrekvencia. Eleve problémás, ha valaki egy szűk jószágot monopolizál, az pedig különösen, ha nyíltan pártérdekből teszi ezt. Az előbbiek alapján a Lokálnak ebben a formában, ezekkel a szerződési körülményekkel és feltételekkel nincs semmi keresnivalója a főváros tulajdonában lévő speciális terjesztési csatornákban.
Ha a főváros ezeket a csatornákat tájékoztatási célra akarja felhasználni, akkor szerintem egyrészt átlátható módon meg kell pályáztatnia, másrészt (ugyanúgy, mint korábban a kereskedelmi tévéfrekvenciák esetében) ki kell kötnie a hatályos médiaszabályozás betartását (ez a Lokálnak nem sikerül, nem is törekszik rá), illetve bizonyos közszolgálati funkciók ellátását, mindenekelőtt a pártatlan és sokszínű tájékoztatást, ami az alkotmány és a médiatörvény szerint a sajtó alapvető feladata.
Tízmilliárdos adósságban úszik a fideszes médiabirodalom
A kormányhoz közelálló médiabirodalom létrehozásának minden értelmét elvesztette azzal, hogy mégsem számol leépítésekkel. Pedig Orbán környezetében eredetileg a pazarlás megszüntetésével indokolták a rendszerváltás óta példátlan információs hatalomkoncentrációt. A KESMA, azaz a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány tavaly év végén állt fel, miután kormányközeli oligarchák, köztük Mészáros Lőrinc, Andy Vajna és Habony Árpád önként és dalolva, ingyen felajánlották médiájukat, példátlan koncentrációt létrehozva a magyarországi sajtópiacon.