Az oligarcháknak nem fog fájni az önkormányzati őrségváltás
Az igazán zsíros falatokat eddig is az állam osztotta, és ez minden bizonnyal ezután is így lesz. Az építőiparban például a nagyon helyinek tűnő beruházásokat is valamilyen állami cég szokta lebonyolítani.
Meglehetősen kifizetődő Orbán Viktorral barátkozni, legalábbis ha abból indulunk ki, hogy a vele személyes kapcsolatot ápoló (vagy a vele személyes kapcsolatot ápolókkal személyes kapcsolatot ápoló) üzletemberek milyen szépen gyarapodtak az utóbbi időben. Mészáros Lőrinc és Garancsi István például előszeretettel emlegeti magát a kormányfő barátjaként, míg Szíjj László Mészárossal van közeli nexusban, Paár Attila pedig Orbán vejével üzletel. Ők mind az elmúlt néhány évben tollasodtak meg igazán, nem kis részben építőipari befektetéseiknek köszönhetően. Mészáros Lőrinc a semmiből vált Magyarország egyik leggazdagabb emberévé, egyben tőzsdecápává, Szíjj pedig a kegyvesztett Simicska Lajos Közgépe után maradt űrt töltötte be a Duna Aszfaltjával.
- A cég 2010-ben még csupán 400 millió forint profitot termelt, tavaly már 18,6 milliárdot.
- A Paár Attila-féle West Hungária Bau (WHB) adózott eredménye az első fideszes kétharmad idején szintén 400 millió forint volt, 2018-ban 7,3 milliárd.
- Garancsi 2014-ben szerezte meg a Market Zrt.-t, a cég profitja azóta 1,2 milliárdról 6,8 milliárd forintra emelkedett.
Valamennyi vállalkozás sikereiben jelentős szerepet játszottak a közbeszerzések. A cégek országszerte építkezhettek közpénzből, elnyert tendereik összértéke sok százmilliárd forintra rúg. Az oligarchák meseszerű gazdagodása az önkormányzati választásokon is nyomhatott valamennyit a latban: nem tűnik életszerűnek, hogy a hozzájuk kerülő pénzek egyáltalán nem csípték az ellenzéki választók szemét. Az utóbbiak számára rossz hír, hogy az új városvezetőkön e tekintetben alig múlik valami, az igazán nagy értékű tenderek túlnyomó többségét ugyanis helyben sem az önkormányzatok (vagy ezek cégei) bonyolítják le, hanem ilyen-olyan leágazásain keresztül maga az állam – derül ki a HVG öt évre visszatekintő, a négy építőipari birodalom milliárdos nagyságrendű közbeszerzési győzelmeit lajstromba szedő összesítéséből.