Népszavazással felérő választás jön a briteknél, de helyzet ennél is kuszább
Úgy volt, hogy október utolsó napján az Egyesült Királyság szakít az EU-val, ám helyette decemberben négy éven belül a harmadik parlamenti választást tartja. A tét most is az, mint két éve: mi lesz a Brexittel.
Mondott már mindent, és tette annak az ellenkezőjét is Boris Johnson brit konzervatív kormányfő. Júliusi hivatalba lépését annak tagadásával kezdte, hogy szándékában állna az alsóház működését felfüggeszteni. Majd a megállapodás nélküli Brexitet ellenző képviselők lázadásának letörésére ezt mégis megtette, mígnem bíróság kötelezte az eredeti állapot visszaállítására.
Aztán elárulta kisebbségi kormánya külső támogatóját, az északír protestáns Demokratikus Unionista Pártot (DUP). Úgy módosította az EU-val a kilépési megállapodást, ahogy – mint elődje, Theresa May fogalmazott – egyetlen brit kormányfő sem tette volna. Beleegyezett, hogy az Ír-tengeren határt húzzanak Észak-Írország és Nagy-Britannia között.
Mi történik most a Brexittel? Három perc alatt képbe hozzuk
Videóban válaszolunk az elmúlt napok fejleményei alapján felmerülő legégetőbb kérdésekre. Bámer Bence segít eligazodni a Brexit-útvesztőben.
Végül nem tartotta be azt az ígéretét sem, hogy ha beledöglik, s ha megállapodás nélkül, akkor is kilépteti az Egyesült Királyságot október 31-éig az EU-ból, szó sem lehet arról, hogy hosszabbítást kérjen. Végül ez utóbbit is megtette, amiért bocsánatot kért, és minden felelősséget a vele szembeszegülő alsóházra hárított.