Vannak az állásinterjúknak ravasz trükkjei, melyeket csak a gépek szúrnak ki

A robotok nemcsak elveszik az emberek munkáját, hanem állást is kínálnak nekik: terjed a mesterséges intelligencia alkalmazása az álláskeresésben és a jelentkezők kiválogatásában.

Vannak az állásinterjúknak ravasz trükkjei, melyeket csak a gépek szúrnak ki

A Harvardon szerzett egyetemi végzettség fehér alapon fehér betűkkel szerepel az életrajzban. A számítógép feltehetőleg fontos pluszpontként értékeli a tekintélyes diplomát. A személyzetis pedig, ha kezébe venné a papírt, nem akadna fenn a tódításon, merthogy nem is látná.

Nem szavatoljuk, hogy a csalafintaság bármikor működik, mindenesetre a német Bertelsmann Alapítvány egy szakértője, Ralph Müller-Eiselt ezzel a példával illusztrálta, hová vezethet, ha a mesterséges intelligenciára (MI) bízzák a munkaerő kiválasztását. Afféle trükközés indulhat be, mint a jól ismert keresőgép-optimalizálás esetében. Aki kiismerni véli az algoritmusok működését, az olyan információkat táplál be és úgy helyezi el őket, hogy a gépi agy fölülre helyezze a listán az ő ajánlatát. A keresőgépben a vállalkozását, a személyzeti robotnál a pályázatát.

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.