Neki kellett meghalnia, hogy legyen doppingkontroll a sportban

3 perc

2020.01.19. 07:30

A súlyemelők doppingellenőreivel sem lenne most gond, ha egy brit kerékpáros fél évszázaddal ezelőtti végkimerülése nyomán el nem indul a kokszolás elleni harc.

Jó ideig az élbolyban tekert a csúcs felé a 35 fokos júliusi hőségben, ám egyszerre, nem messze a hegytetőtől, leszakadt, majd cikkcakkban kezdett haladni, és rövidesen el is dőlt. A csapat szerelője és menedzsere még visszasegítette a biciklire, ám a szinte önkívületben lévő kerékpáros 500 métert sem tudott már megtenni, újra összeesett. Hiába lélegeztették mesterségesen, egy órán belül a kórházban meghalt.

  • Végkimerülésig

Az egyik legsikeresebb, hazájában valóságos sztárként ünnepelt brit kerékpáros, Tom Simpson tragédiája 1967. július 13-án, a Tour de France-on következett be. Az 1900 méternél magasabbra nyúló dél-franciaországi Mont Ventoux megmászását „szomjúságszakaszként” emlegették abban az időben, amikor a versenyzők menet közben még nem kaphattak kívülről folyadékpótlást.

A dopping világtörténelme nem az ókori görögökkel kezdődik

Aki ismeri a versenysport világát, nem ringatja magát abban az illúzióban, hogy mindenki „tisztán", tiltott szerek használata nélkül készül az olimpiai megmérettetésre. Bár az atlantai doppingszűrések során a lehető legmodernebb módszereket alkalmazzák, kevesen kételkednek abban, hogy a doppinghoz nyúló versenyzők és az ellenőrök közötti rabló-pandúrosdi tovább tart.