Keletnémetek a Bundesligában! Igaz, csak kevesen – 1990. július 18.
Annyira vége a rendőrállamnak, hogy romlik a közbiztonság. A német egyesítéshez vezető utat felidéző "Eljött a paradicsom" sorozatunk következő epizódja.
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A tudósító korabeli nyári szabadsága miatt most szünet következik, a sorozatot augusztus végén folytatjuk.
1990. július 18. – Világ proletárjai, különüljetek el!
Tavaly még minden sokkal egyszerűbb volt. Az NDK polgárai különösebb gondolkodás nélkül megvették a szolidaritási bélyegeket, beragasztották a szakszervezeti könyvükbe, és ezzel megtették a magukét a külföldiekért. Maguk a külföldiek jó távol voltak – mellesleg akkor is, ha az NDK-ban éltek és dolgoztak. A vietnami, a mozambiki és más vendégmunkások tízezreit jól elzárt munkásszállásokon tartották.
Azóta leomlott a berlini fal, azóta Németország keleti fele is gazdag ország hírébe került, itt is kemény lett a márka, és máris baj van az élősködő, seftelő, fölösleges külföldiekkel. A kormánynak külön államtitkára van, aki a külföldiek ügyeiben illetékes. A lelkipásztorból lett kormánybiztos, Almuth Berger asszony hatásköre nem túl nagy, és nem is számíthat túl sok segítségre.
Felháborodott polgárok időnként felhívják, csináljon már valamit a sok külföldivel, különben tüntetések lesznek. Hiszen a keletnémeteknek megvan a maguk baja, minek jönnek a nyakukra mások? Hát igen: aki négy évtizeden át el volt zárva a világtól, abból nem lesz egykönnyen világpolgár – jegyezte meg az egyik kelet-berlini hetilap.