Nemzetközi brigádot toboroz és új terrorista generációt nevel az Iszlám Állam
Feltámadni látszik hamvaiból a történelem egyik legellenállóbb terrorszervezete, az Iszlám Állam. Két évvel a veresége után először nem arab vezetővel és az Afganisztántól Afrikáig terjedő frontvonalakon kiemelt szerepet játszó közép-ázsiai, indiai és kaukázusi aktivistákkal fitogtatja erejét. Az összetartó erő pedig a globális dzsihád szélsőséges ideológiája.
Szinte nem múlik el kampánygyűlés, hogy a november 3-án az újraválasztásáért küzdő Donald Trump amerikai elnök ne dicsekedne az Iszlám Állam (IS) százszázalékos legyőzésével. De hiába számolták fel hathatós amerikai részvétellel az IS Szíria és Irak egy-egy harmadára kiterjedő kalifátusát két évvel ezelőtt, a terrorfenyegetés nemcsak a két arab országban, hanem új területeken és különböző formákban egyértelműen jelentősen megerősödött. A szólásszabadságról Mohamed-karikatúrák bemutatása révén is oktató francia tanár Párizs melletti minapi lefejezése azt is mutatja, hogy Európát is érinti a dzsihádista erőszak.
A tanár lefejezésével sokkolt Franciaország erősíti a szélsőségesek elleni fellépését
A köztársaság értékei elleni támadásnak értékelik Franciaországban a szólásszabadságot Mohamed-karikatúrákkal is illusztráló tanár brutális meggyilkolását.
A terrorszervezetek fele általában nem éli meg az első évét,
az IS azonban az utóbbi másfél évtizedben elszenvedett minden kudarca ellenére többször is megújult,
köszönhetően a hozzá hűséges regionális mozgalmak nemzetközi hálózatának. A Foreign Affairs amerikai külpolitikai folyóirat a terrorista csoportok együttműködését vizsgálta az utóbbi 70 évre visszamenőleg. Arra jutott, hogy egyrészt a különféle militáns csoportok közötti kapcsolatok intenzívebbek voltak, mint azt feltételezték, másrészt pedig arra, hogy az ideológiailag is összekapcsolódó hálózatok jóval kitartóbbak.
A fegyveres iszlámista csoportok együttműködése az 1990-es évektől kezdett erősödni, és 2010-ben érte el a csúcspontját, amit az amerikai haderő afganisztáni és iraki jelenléte tüzelt. A kapcsolatok nem merültek ki a kommunikációban és a kiképzésben, a csoportok például fegyverek és felszerelések csempészésével, pénzforrások juttatásával is segítették egymást.