Az elnökön kívül adócsökkentésről, varázsgombáról és sok másról is voksolnak az USA-ban
Tucatjával tartanak helyi referendumokat az amerikai kongresszusi és elnökválasztással egy időben. Több államban – Magyarországtól eltérően – még adót is csökkenthet vagy akár növelhet a nép. Tovább terjedhet a marihuána legális tere, és két helyen büntetlenül próbálhatják ki a varázsgombát, ha sikeres a voksolás.
A kaliforniai GDP 3200 milliárd dollár, s ezzel a szövetségi állam Németország mögött, és India előtt a világ ötödik legnagyobb gazdasága. Az Egyesült Államokon belül pedig gyakran diktálja az országos trendet azzal, hogy miről hoz törvényt, illetve tart népszavazást. Az idén a megosztásra épülő gazdaság (gig economy) jövőjét határozhatja meg. A kaliforniai törvényhozás tavaly fogadta el azt a jogszabályt, amely az okostelefonos alkalmazást használó autómegosztó, illetve ételkiszállító szolgáltatást végzőket munkavállalóknak minősítette egyéni vállalkozó helyett. Ez társadalombiztosítási, adózási és munkajogi terhet rótt az előbbit szervező Uberre és Lyftre, és az utóbbiban aktív DoorDash és Postmates cégekre.
A most népszavazásra kitűzött javaslat visszaadná a sofőröknek és ételfutároknak az egyéni vállalkozói státust,
ám minimális jövedelmi és maximális munkaidőhatárt húzna meg, s bizonyos munkanélküliségi és egészségbiztosítási juttatást is előírna. Vagyis kompromisszumot keresne a két munkavégzési forma között.
Veszteségben úsznak a megosztáson alapuló üzleti modell sztárjai
A WeWork anyacégét mégsem viszik tőzsdére, gondban az Uber, aggódhat az Airbnb. Kaliforniában ráadásul már munkavállalóknak minősítik azokat, akik szerződésben állnak az ilyen cégekkel.
A kaliforniai népszavazást lakossági kezdeményezés szülte, ám valójában az Uber, a Lyft és a társaik állnak mögötte, és finanszírozzák a kampányt, amely az idén a referendumok között a legtöbb pénzbe, a becslések szerint 200 millió dollárba kerül.
Az USA 24 szövetségi államában, és a fővárosban, Washingtonban van arra lehetőség, hogy magánszemélyek vagy azok csoportjai jogszabály elfogadását kezdeményezzék népszavazás útján, ha ahhoz összegyűjtik a szükséges számú aláírást. Az idén 124 referendumot tartanak, ezek kétharmadát az egyes szövetségi államok törvényhozásai kezdeményezték, mert – jellemzően adózási és alkotmányos kérdésekben – szükség van rájuk egy már általuk elfogadott jogszabály megerősítéséhez.
Az amerikaiak racionálisak, és a népszavazásokkal nem verik magukat külön költségekbe, azokat csokorba gyűjtve, kétévente, a kongresszusi választások napján tartják,
ami négyévente egybeesik az elnökválasztással. Az idén Kaliforniában voksolnak a legtöbb, 12 javaslatról, a második Colorado, 11-gyel.