Alkotmányos puccs - TGM az Orbán-rezsim elleni fellépésről a 2020-ban
Békés alkotmányos forradalom kell - és ez emberfeletti föladat. Vélemény. Az alábbi cikk 2020. november 13-án jelent meg a hvg360-on, a most elhunyt Tamás Gáspár Miklósra emlékezve közöljük újra.
Az elhunyt Tamás Gáspár Miklós néhány emlékezetes írását, illetve haláláról írt cikkeinket itt gyűjtöttük össze.
Amint ezt már számtalan újságcikk kifejtette, a hivatalban lévő magyarországi kormány a koronavírus-járvány (meg a saját kormányzóképtelensége, hozzá nem értése) miatt kialakult tragikus zűrzavart és jogos ijedelmet volt képes fölhasználni arra, hogy tovább torzítsa a magyar állam alkotmányos jellegét.
A már 2010 előtt is nagyon súlyos alkotmányos, alapjogi, közigazgatási és más szerkezeti, illetve gazdasági, társadalmi egyenlőségi és morális bajokba keveredett „polgári demokratikus” köztársaságban (mindezek ellenére) fönnállt az alkotmányos kontroll az államhatalom fölött – bírói és más jogi (vö. ombudsman) úton, illetve szabad országgyűlési és helyhatósági választások és népszavazások, továbbá a nemzetközi jog révén – , aminek most aztán végét szakasztja a gyakorlatban osztatlan (ezért de facto alkotmányellenes) hatalom, amelynek az élén Orbán Viktor miniszterelnök áll.
Elhunyt Tamás Gáspár Miklós
A filozófus-közíró, egykori rendszerváltó politikus 74 éves volt. Hosszú betegség után elhunyt Tamás Gáspár Miklós filozófus. A HVG rendszeres szerzője 74 éves volt. Tamás Gáspár Miklós - ahogy az ország ismerte: TGM - Kolozsvárott született 1948-ban. Itt szerzett filozófiai diplomát, majd 1978-ban költözött Magyarországra. Előbb az ELTE bölcsészkarán tanított, ahonnan ellenzéki megnyilvánulásai miatt távolították el.
Nemrég vita alakult ki arról, mikortól keltezhető az alkotmányosság megszűnése Magyarországon, és mit tehet vele a netán kialakuló, nem orbánista kormánytöbbség a következő általános választások után. Ezt a vitát nem akarom újrakezdeni, de elég nyilvánvalónak látszik, hogy evvel a helyzettel csak egy Orbánnal szembeni kétharmados (alkotmányozó) balközép többség birkózhat meg, amelynek az esélye (mondjuk így) bizonytalan.
A koronavírus-járvány miatti rendkívüli helyzetben a – láthatólag választási vereséggel (is) számoló – Orbán-kormány egyrészt csekély gyakorlati jelentőségű, ám ideológiailag mozgósító homofób alkotmányos és más jogszabályokat fogadott el (ez kisebbségek indoklás és jogalap nélküli hátrányos megkülönböztetése, amelyet számos hazánkban becikkelyezett nemzetközi és európai egyezségokmány és szerződés tilt), másrészt a közpénz fogalmának újradefiniálásával, továbbá az alapítványokra vonatkozó módosítással – vereség esetére – anyagi alapot teremtett a párhuzamos állam („mélyállam”) további kiépítésére (az eddig elcsaklizott ezermilliárdok után és számtalan vezető tisztségviselő hivatali idejének abszurd mérvű meghosszabbítása után), amelyet (az „alapítványok” mellett) az üzlet és piac gondolatától végtelenül távol álló, dúsgazdag „cégekre” alapoz Orbán Viktor, amelyek a párhuzamos állam párhuzamos hatóságai, nem „vállakozások”.
Tóta W.:Mr. 50 százalék
Sorost meg Brüsszelt könnyebb volt legyőzni, ugye, papa? A katasztrófa esélye sokkal nagyobb, és a felelős: Orbán Viktor.