Csak néhány szigetből áll, most mégis a világhatalmi játszmák fókuszába került
A maga javára fordítaná a Zöld-foki Köztársaság, hogy stratégiai elhelyezkedése miatt nemcsak az EU, hanem az USA és Kína is megvetné a lábát a szigetcsoporton. A turistaparadicsom célja, hogy a Dél Izlandjává váljék.
A kormányzás minősége először romlott az afrikai kontinensen az utóbbi évtizedben az emberi jogok, a biztonság és a törvényesség hanyatlása révén – derült ki egy friss tanulmányból, amelyet a napokban tettek közzé. Az úgynevezett Ibrahim Index – a Reuters hírügynökség szerint – a legátfogóbb fejlettségi mutató a földrészt tekintve, mivel a kritériumok közé sorolja még a gazdasági stabilitás, a korrupció, az infrastruktúra, a szegénység, az egészségügy és az oktatás helyzetét is.
Az talán nem meglepő, hogy a három sereghajtó Dél-Szudán, Eritrea és Egyenlítői Guinea, viszont az mindenképpen érdekes, hogy az élen a kontinens partjai mentén fekvő három szigetország végzett: Mauritius, a Zöld-foki Köztársaság és a Seychelle-szigetek.
Elképzelhető, hogy éppen a földrajzi mivoltuk teremt kedvező feltételt a fejlődéshez, de az biztos, hogy a nyugat-afrikai partoktól 500 kilométerre az Atlanti-óceánban fekvő Zöld-foki Köztársaság ugyancsak a geopolitikai előnyét használná ki a stabil és virágzó jövő megteremtése érdekében. A 10 vulkáni eredetű szigetből álló ország vezetését erre az utóbbi jó egy évtized viharai ébresztették rá. Vagyis a 2008-as pénzügyi válság, a koronavírus-járvány és a vele együtt járó gazdasági visszaesés, a geopolitikai feszültség, vagyis a külvilágnak való teljes kiszolgáltatottság.