Milliók élete lehet veszélyben, mert a koronavírus-járvány eltereli a figyelmet más fertőző betegségekről

A koronavírus legyőzésére fordított erőfeszítések miatt nem jut kellő mennyiségű pénz és figyelem a többi, akár gyógyítható fertőző betegségre - figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezetet.

Milliók élete lehet veszélyben, mert a koronavírus-járvány eltereli a figyelmet más fertőző betegségekről

Távol a Mumbaiban lévő otthonától, egy kisvárosban rekedt a 43 éves Lavina Dszuza a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások következtében. A HIV-fertőzött indiai asszony legfőbb gondja, hogy nem jut hozzá az államilag támogatott gyógyszereihez, mert azok elfogytak. Az Associated Press amerikai hírügynökség beszámolója szerint Lavina attól fél, hogy az immunrendszere legyengül, és a koronavírustól vagy más kórokozótól még betegebb lesz. Sorsában tíz- vagy akár százmilliók osztoznak világszerte, hiszen a koronavírus-járvány megállítása jelentős forrásokat köt le más halálos betegségek – így például az AIDS, a tuberkulózis (tbc) vagy a malária – elleni küzdelem kárára.

A koronavírus-járvány közvetett hatásaként csak Fekete-Afrikában a tavalyinál félmillióval többen halhatnak meg AIDS-ben az idén és jövőre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra alapozta múlt heti becslését, hogy az egészségügyi szolgáltatások fél éven át szünetelnek, és komoly fennakadások keletkeznek a szükséges eszközök, gyógyszerek szállításában. A térségben 2018-ban közel félmillióan vesztették életüket a betegségben, a halálos áldozatok megduplázódása pedig az AIDS elleni küzdelmet visszarepítené 2008-ba, amikor a betegség közel egymillió áldozatot szedett.

A történelem tíz legsúlyosabb járványa:

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.