Mészáros Lőrinc szállodáit nem tudta földhöz verni a járvány
Miközben az Orbán Viktor barátjának tulajdonában lévő Hunguest Hotels sorra nyitja meg vidéki szállodáit, a többi nagy szállodalánc még azon gondolkodik, hogyan tudná újra teljes munkaidőben foglalkoztatni a járvány miatt kényszerszabadságra küldött dolgozóit.
Kiterjedt felmérést készített a magyarországi szállodákról a hotelek és rendezvények kutatásával közel két évtizede foglalkozó Promo Data Piackutató Kft. A május közepén, telefonos interjúkban megkérdezett 500 intézmény negyedében nyilatkoztak úgy, hogy teljesen vagy részlegesen nyitva tartanak, vendégük azonban, mint kiderült, akkor még alig akadt.
Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezetője már a járvány kezdetén úgy fogalmazott: "A mennyből a pokolba jutottunk." Május végére a szállodák forgalma gyakorlatilag nullára zuhant. Bár volt, aki eleinte kivárt, idővel még a reménykedők többsége is gazdaságosabbnak látta, ha bezár.
Ilyen, amikor a turizmusnak kampó: 97 százalékos visszaesés áprilisban
Majdnem három hónap kényszerszünet után újranyitott Budapest talán legismertebb vendéglátóhelye, a New York kávéház. Egy ilyen bizonytalan helyzetben azonban éppen ez jelenti az igazi kockázatot - vallja Kőrössy Zoltán, a patinás kávéházon kívül több szállodát és rendezvényhelyszínt üzemeltető Eventrend alapító-tulajdonosa, akivel az ünnepélyes megnyitó után beszélgettünk.
Néhányan megpróbálták „irodai karanténként” hasznosítani a szobáikat. A büki Caramell és a nyíregyházi Korona szobái egy részét közeli nagyvállalatok foglalták le külföldi partnereik számára. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Hunguest két fővárosi szállodájának, a 182 szobás Platánusnak és a 122 szobás Millenniumnak viszont a járvány nem okozhatott különösebb gondot, hiszen már a vírus előtt is a vidéki rendvédelmi dolgozók munkásszállásául szolgáltak.