Kevesebb kávét iszik a világ, és ennek komoly következménye lesz

5 perc

2020.10.04. 11:30

A fogyasztási szokások megváltozásától a betakarításig újabb csapást mért a koronavírus-járvány a kávéiparra, amely a gyarmati múltból eredő egyenlőtlenségek és a klímaváltozás miatt amúgy is súlyos válság elé néz. A kiszolgáltatott termelők teljesen ellehetetlenülhetnek.

A kávéeladások és -árak idei hullámzása szakértők szerint azt jelzi, hogy a koronavírus-járvány miatt az utóbbi egy évtizedben az idén először csökkenhet a kereslet a világ legkedveltebb fogyasztási cikke iránt. A legnagyobb kávépiacon, az USA-ban 11 százalékos zuhanást prognosztizálnak, a második legnagyobb Kínában is legalább 1,6 százalékos esést jósolnak, de van olyan előrejelzés, amely ennél jóval nagyobb összeomlást sem tart kizártnak. Az EU egészében félszázalékos csökkenést vetítenek előre, de a hagyományosan nagy kávéfogyasztó és turisztikai célpont Olaszországban és Spanyolországban ennél nagyobb mértékben csökkenhet a kereslet. Az utóbbi években gyors növekedést produkáló kisebb piacokon, így Indonéziában, Malajziában, Thaiföldön vagy Kelet-Európában ugyancsak trendforduló várható.

Egyszóval a világ kevesebb kávét iszik, mivel a globális fogyasztás jelentős részét produkáló gazdag és közepes jövedelmű országokban az otthoni munka és a vendéglátóhelyek, éttermek, kávézók bezárása miatt kevesebb a cappuccinók, latték, eszpresszók és társaik forgalma. A világon évente közel 500 milliárd adag kávé fogy, aminek a negyedét a kávéláncok és vendéglők adják el, és azt az otthoni konyhákban lefőtt adagok a jelek szerint nem kompenzálják. A járványnak már volt olyan időszaka, amikor a kávét kínáló kiskereskedelmi egységek 95 százaléka bezárt.