Matolcsyék mutatják a válságból kivezető utat, csak a tényekről feledkeztek meg
Ahol bármiféle feszültség mutatkozik, oda nyomjon pénzt az állam, és azzal mindent megold – efféle kézenfekvő megoldásokat javasol a Magyar Nemzeti Bank a járványkárok enyhítésére.
Leginkább egy újonnan alakult párt voksokat vadászó programjára hasonlít a Magyar Nemzeti Bank ötvenpontos javaslata a koronavírus-járvány kezelésére. Hiszen még csak kísérletet sem tesz arra, hogy kiszámolja, mennyibe fájna mindez a költségvetésnek, holott a HVG összegzése szerint a pontok közül cirka 35-40 nettó pénzköltésről szól: hol kellene bért emelni, támogatásokat, kedvezményeket nyújtani, mit mivel lehetne ösztönözni. Szebb időkben egy tudományos diákköri konferencián visszalökné az irományt a témavezető tanár, és beültetné alkotóját az államháztartásról szóló alapszemináriumra. De hát ez itt a Magyar Nemzeti Bank, amely orbitális tévedése után lassan éledezik. Hiszen a monetáris tanács még július 21-én is azt állította: „Összességében a hazai GDP 2020-ban szerény ütemben növekedhet.” Nagyjából ugyanekkor a Consensus Economics mind a húsz előrejelzője visszaesést jövendölt, a legkisebbet, 3 százalékost az OTP Bank, a legnagyobbat, 8 százalékost az UniCredit.
Egy fillér se maradna stadionra, ha a kormány végigvinné az MNB javaslatait
A magyar gazdaság nem gumilabda, amely visszapattan - üzente a pénzügyminiszter a jegybankelnöknek. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint most a fő feladat „megmenteni ezt az évet", és ha az uniós pénzügyminiszterek jövőre is adnak mozgásteret a költségvetési lazításra, ő nem lesz ellene.
A bocsánatkérés persze nem dívik a Szabadság téren. Így be kell érni azzal, hogy a jegybanki elemzők végre rácsodálkoztak a valóságra. Mi másnak lehetne tekinteni azt a felismerést, hogy „2020-ban tompítani kell a gazdasági visszaesést, 2021-ben gyorsítani kell a növekedést és meg kell kezdeni az egyensúlyi mutatók javítását”? Ami amúgy nehezen vitatható. Elvileg nem vitatja a kormány sem, amely a visszaesés tompítására már így is Európa harmadik legnagyobb, a hazai össztermék 20 százalékát meghaladó kárenyhítő csomagját vetette be. Papíron. Mert az irdatlan summának csak egy része tekinthető új, érdemi gazdaságösztönző kiadásnak. Némi szkepszist még Balatoni András, a jegybank elemzési igazgatója is megfogalmazott ez ügyben, aki a Magyar Közgazdasági Társaság vándorgyűlésén ezt mondta: „Szép nagy számokat, a GDP 20 százaléka, ugye, bejelentettünk, de ezeknek, úgy gondolom, inkább gazdaságpszichológiai célzata volt.”
A kormány is elismerte: már jött uniós pénz a pandémiaválság csillapításához
1400 milliárd forinttal eshet az állam bevétele a koronavírus miatt, a Pénzügyminisztérium továbbra is optimista, hiszen tapasztalataik szerint a befektetők nem fordultak el az országtól. Ugyanakkor a költségvetés hiánya idén akár a 9 százalékot is elérheti - ismerte el Varga Mihály a Magyar Közgazdasági Társaság 58. vándorgyűlésén, ahol azért többször kiszólt Matolcsy Györgynek is.
Tódításban persze Balatoni főnöke, Matolcsy György a bajnok. A jegybank elnöke augusztus elején a Növekedés.hu-n magabiztosan kijelentette: „Magyarország az első helyen végzett az MNB járványkezelési versenyképesség mérésében az EU-27-ek körében.” Magyarán:
a jegybank felállított egy saját szempontrendszert, és ezt megnyerte.
Azóta pedig nyilván elveszítette, ezért van szükség újabb ötven pontra.