Orbán nem várta meg, hogy a vírus lenullázza a gazdaságot, inkább ő maga vágta földhöz
Nagyot fognak ütni a legutóbbi járványellenes intézkedések a gazdaságon, amely a nyár végén már éledezett. Ám központi korlátozások hiányában a megbetegedések megugrása vetette volna vissza az ország működését.
Klausztrofóbia vagy ausztrofóbia?
Nehéz eldönteni, melyik betegség lett inkább úrrá a kormányon. Vajon attól félt-e jobban, hogy megint be kell zárni a gazdaságot, vagy attól, hogy a járvány megtöri a felzárkózást a célként megjelölt Ausztriához? Mindenesetre a késlekedésnek s így a járvány gyors terjedéséhez való központi hozzájárulásnak kell hogy legyen valamiféle magyarázata.
A bezárástól való félelmet a második negyedév statisztikailag is megragadható gazdasági összeomlása támaszthatja alá, amelyet a blokkolás oldása után óvatos kibontakozás követett. Az újabb szigorítások ezt fordítják meg, W alakzatúvá változtatva a korábban remélt V alakú, gyors felpattanást. Az orvosilag nem, legfeljebb a gazdaságpolitikában értelmezhető ausztrofóbiának szintén voltak s vannak megragadható jelei. Tavaly a jegybankban egymást érték a tanulmányok arról, hogy 2030-ra utol lehet érni vagy meg kell közelíteni az osztrák gazdaság teljesítményét. Most pedig járványügyi szempontból vetik Ausztriára figyelő tekintetüket a magyar válságmenedzserek.
MNB-szakértők: 30 év alatt sem sikerült utolérni Ausztriát
Az MNB két elemzője szerint egy átfogó fordulattal 2030-ra talán az osztrák szint 80-90 százalékát sikerül majd elérni.