Nagytotálkár: már nincs miből és hova hátrálniuk a moziknak
A járvány első hulláma kivéreztette a kis mozikat, az újabb kényszerszünetre nem maradtak tartalékaik. A filmipar ördögi körbe került: a kevés néző miatt halasztják a premiereket, premierek híján még kevesebb a néző.
Noha a kormány igyekszik magáról azt a képet rajzolni, hogy alapos, előre megtervezett stratégia mentén kezeli a járványt, a kapkodó intézkedések mást sugallnak. Aligha utal például tervezettségre, hogy a színházakat, mozikat, stadionokat ritkított ültetésre kötelezték, majd pár nappal később bezáratták őket. Pedig a vállalkozásoknak a kiszámíthatóság a legfontosabb, általában is, de válságban különösen. Egyszer a mozik is újranyitnak majd, de ki tudja, mennyire fognak megbízni bármiféle kormányzati ígéretben. Különösen, hogy a pandémia miatt az egész globális filmipar bizonytalanságban tapogatózik.
Akkor mostantól egy család egy egész sort elfoglal majd a moziban?
November 4-től a színházakban és a mozikban csak minden harmadik széken ülhetnek a nézők: a kormánydöntés váratlan helyzetbe hozta a színházakat, a legtöbb helyen még gondolkodnak, mi legyen a telt házas előadásokkal, de a moziknak sem egyszerűbb a helyzetük.
A legnagyobb hazai multiplexhálózat, a Cinema City mozijaiban már a nyári újranyitás óta volt nézőszámlimit, akkor egy-egy helyet hagytak ki a vendégek között. Így a kormány által november elején bevezetett szigorúbb ültetési rend megoldható informatikai problémát jelentett, bár a bevezetésre adott egyetlen nap azért okozott fejtörést – meséli Buda Andrea, a Cinema City marketingigazgatója. Korábban azonban vásárlásonként hagytak ki egy-egy helyet, vagyis akik együtt vették a jegyüket, azok ülhettek egymás mellé. A mozihálózatnál értetlenül fogadták, miért kellett olyanokat is szétültetni, akik együtt érkeztek, adott esetben egy háztartásban élnek. A családok, randevúzó párok szeparálása borítékolta e nézők elmaradását. A bezárás – amelyet a kormány pár nappal később kötelezően előírt – már tulajdonképpen logikus lépés volt, hiszen ilyen körülmények közt a működés fenntarthatatlanná vált. Különösen, hogy a forgalmazók már a korlátozások hírére elkezdték elhalasztani a hazai premiereket, így vetíteni se lett volna mit.