A Fidesz arra játszik, hogy az ellenzéki pártok felfalják egymást a választásig
Ha a Fidesz szeretné megnehezíteni az ellenzék dolgát a választásokon, s miért ne tenné, ahhoz kevés a játékszabályok első körös módosítása. A feketeleves valószínűleg még hátravan.
Közismert anekdota, amit Lévai Anikónak, a miniszterelnök feleségének hála, első kézből ismerhetett meg az ország. Egy amatőr síversenyen indultak Orbánnal, és miután a férje csak a második helyen végzett mögötte, az eredményhirdetésig Orbán kijárta, hogy két kategóriában hirdessenek győztest. Így a férfiak mezőnyében ő végzett az élen. Valami hasonló zajlik most a választójogi szabályokkal is, csakhogy a tét nagyobb, és a piszkos munkát Orbán ezúttal a képviselőivel, illetve egy kiugrott jobbikossal, Volner Jánossal végezteti el.
Az ellenzéki pártok már korábban megállapodtak abban, hogy mind a 106 választókerületben közös egyéni jelölteket indítanak, s egy gyenge vita már kibontakozott arról, hogy a listára adott szavazatokat egy vagy két listán húzzák-e be. Mind a kettő mellett vannak, illetve voltak érvek, legfőképpen az, hogy a Jobbik szavazóinak egyötöde nem kér az egyetlen közös listából. Ezért lehetett abban gondolkodni, hogy egy középbal, valamint egy középjobb lista együtt több szavazót hozna a kormányváltó erőknek.
Ám mindez már csak a gondolatkísérletek birodalma. Volner János ugyanis olyan módosítást adott be a kormány választójogi törvényt szigorító javaslatához, amely egy listára tereli az ellenzéket, hiszen a 106-ból immár nem 50 egyéni körzetben (mint a kormány eredeti javaslata tartalmazta), hanem 71-ben kell jelöltet állítania annak a pártnak, amelyik országos listát akar. A fideszes képviselők egyetértettek Volnerrel, s egyben nevetségessé tették Gulyás Gergely minisztert, aki azt állította, a kormány tervezete véletlenül sem a beavatkozás szándékával vagy azért készült, hogy a közös lista felé nyomják az ellenzéket.
A Fidesz szappanoperába taszítaná az ellenzéket, de végül megoldhatta egy házi feladatukat
Hiába szavazta meg ezúttal az ellenzék a rendkívüli jogrendet, jutalmul a Fidesz a kárára változtatja meg a választási törvényt. A HVG által megszólaltatott szakértő szerint a sok módosítás inkább technikai jellegű, és nem feltétlenül arról szól, hogy a Fidesz a saját malmára hajtsa a vizet.