Bizonytalan oltásügyben? Tudósok vizsgálják, miért

Immanuel Kantra is lehet hivatkozni vagy a Fülöp-szigeteki dengue-járványra is. Egy angol egyetemen külön csoport kutatja az oltás iránti bizalom – illetve bizalmatlanság – hátterét. Ez a bizalmi kérdés a WHO szerint nagyobb egészségügyi kockázat, mint az AIDS.

Bizonytalan oltásügyben? Tudósok vizsgálják, miért

Az oltásokkal szembeni bizalmatlanság kiválóan illik a populizmus témáihoz – helyezi egyúttal politikai összefüggésbe is az ügyet Heidi Larson, a vakcinákkal kapcsolatos nézetek kutatója. Példája is van rá: Lengyelországban még a parlamentben is akadnak támogatói az oltásellenes mozgalomnak. 2015 és 2018 között az EU-országok közül Lengyelországban csökkent a legnagyobb mértékben az oltásokba vetett bizalom – érzékelteti a kutató, hogy a jelenség egyáltalán nem a koronavírus-járvány kapcsán került elő.

Egy tavalyi (a koronavírus-járvány előtti) brit tanulmány szerint a populisták oltásellenes hatása Olaszországban volt a legerősebb a vizsgált 14 EU-ország közül (Magyarország és Lengyelország nem szerepelt ezek között).

Megfontolandó: Larson szerint nemcsak a tudomány tanulatlan ellenségei gyarapítják az oltásszkeptikusok táborát, hanem sokan amiatt aggódnak, hogy az állam a fejük fölött dönt az életüket befolyásoló ügyekben.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?