Bizonytalan oltásügyben? Tudósok vizsgálják, miért

Immanuel Kantra is lehet hivatkozni vagy a Fülöp-szigeteki dengue-járványra is. Egy angol egyetemen külön csoport kutatja az oltás iránti bizalom – illetve bizalmatlanság – hátterét. Ez a bizalmi kérdés a WHO szerint nagyobb egészségügyi kockázat, mint az AIDS.

Bizonytalan oltásügyben? Tudósok vizsgálják, miért

Az oltásokkal szembeni bizalmatlanság kiválóan illik a populizmus témáihoz – helyezi egyúttal politikai összefüggésbe is az ügyet Heidi Larson, a vakcinákkal kapcsolatos nézetek kutatója. Példája is van rá: Lengyelországban még a parlamentben is akadnak támogatói az oltásellenes mozgalomnak. 2015 és 2018 között az EU-országok közül Lengyelországban csökkent a legnagyobb mértékben az oltásokba vetett bizalom – érzékelteti a kutató, hogy a jelenség egyáltalán nem a koronavírus-járvány kapcsán került elő.

Egy tavalyi (a koronavírus-járvány előtti) brit tanulmány szerint a populisták oltásellenes hatása Olaszországban volt a legerősebb a vizsgált 14 EU-ország közül (Magyarország és Lengyelország nem szerepelt ezek között).

Megfontolandó: Larson szerint nemcsak a tudomány tanulatlan ellenségei gyarapítják az oltásszkeptikusok táborát, hanem sokan amiatt aggódnak, hogy az állam a fejük fölött dönt az életüket befolyásoló ügyekben.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.