Miért nem csak 15 óra az átlagos heti munkaidő?
John Keynes még azt remélte, hogy a XXI. század elején 15 óra munka elég lesz hetente a tisztességes megélhetéshez – és valóban vannak kutatások, amelyek szerint sok szellemi dolgozó ennyi időt sem tölt el hatékony munkával a heti 40 óra alatt. De mennyit dolgozunk valójában, és mennyi lenne az ideális munkaidő?
Ezúttal Spanyolországban kísérleteznek a négynapos munkahéttel. Nem egyedi az ötlet, tavaly épp Németországban próbálkozott az egyik legnagyobb szakszervezet néhány autógyárral együtt egy ilyen kísérlettel, és egyébként is szinte évről évre hírt lehet adni egy ilyen kísérletről. A végeredmény közös: nincs igazán áttörés.
John Keynes, a XX. század első felének egyik legnagyobb közgazdásza úgy számolt, hogy ahogyan a technika fejlődik az ő unokái generációjának az átlagos heti munkaideje nagyjából 15 óra lesz. Amennyire okos ember volt, akkorát tévedett. Persze ha azt látná, hogyan néz ki most egy szellemi dolgozó munkanapja, azt kérdezhetné: ezek az emberek kávézgatnak munka helyett? Ott vannak a számítógépük előtt, és ahelyett, hogy dolgoznának rajta, mással beszélgetnek?
Közgazdászok régi kedvenc témája az, hogy mi az ideális munkaidő – viszont bármennyire egyszerű megfogalmazás is ez, rögtön három kérdésre kell bontani. A kutatásoknak ezek a fő irányvonalai:
- mennyit dolgozunk valójában,
- mennyi lenne az ideális,
- és milyen munkabeosztással kellene megszerveznünk a munkaidőnket?
Az Australian National University 2017-ben végzett el egy vizsgálatot. A kutatók arra jutottak: heti 39 óra az a munkaidő, ami felett már egészségi kockázatokkal jár, hogy túl sokat dolgozunk. Egész pontosan a nők számára 34, a férfiaknak 47 – az óriási különbség oka, hogy az átlagos nő ennyivel több házimunkát végez.