A halál torkában várják az USA afgán szövetségesei, hogy kimentsék őket a tálibok elől
Akár százezernyi afgán evakuálására kell felkészülnie az Afganisztánból kivonuló USA-nak, amelynek le kellene bontania a bürokratikus korlátokat. Az amerikai menedékkérelem elbírálása lassú és nehézkes, a tálibok pedig halállal fenyegetnek. Még az iraki mentőakció sem ért véget, és a dél-vietnámiak kimenekítése is ellentmondásos volt.
„Akik segítettek nekünk, azokat nem hagyjuk hátra” – mondta nemrég Joe Biden amerikai elnök, utalva arra, hogy a családtagjaikkal együtt kimenekítik azokat az afgánokat, akik az USA szövetségesei voltak annak a leghosszabb háborújában. A tervek szerint augusztus 31-re befejeződik az amerikai katonák kivonása (ezernél is kevesebb katona marad a kabuli reptér és az amerikai nagykövetség védelmére), az együttműködők evakuálása pedig Washington minapi bejelentése szerint július utolsó hetében elkezdődik.
Az utolsó magyar katona is hazatért Afganisztánból
Sokan attól tartanak Afganisztánban, hogy ha újra a tálibok kerülnek hatalomra, a nők elveszíthetik az elmúlt években megszerzett szabadságjogaikat. Többen a munkahelyüket féltik, mert dolgozni sem engedték őket korábban. A Deutsche Welle riportja.
A feladat nem kicsi: közel húszezerre teszik a majd két évtizedes háború során az amerikai hadseregnek dolgozó tolmácsok, sofőrök, mérnökök, biztonsági őrök, diplomáciai kisegítők, szakácsok és egyéb szakemberek, munkások számát, amelyhez még 53 ezernyi családtag is társul. Egyelőre nem világos, hogy az USA pontosan hány ember kimenekítését tervezi, de a washingtoni védelmi minisztérium részéről mindenesetre elhangzott a százezres nagyságrend – vagyis még bőven lehetnek olyanok, akik csak ez után adják be a kérelmüket.