Csizmadia Ervin: Az ország kettéosztottsága egy esetleges kormányváltással sem szűnne meg

6 perc

2021.09.20. 12:30

A polarizáció mindenütt a világon növekedett az elmúlt évtizedekben. Persze erre is lehet kényelmesen azt mondani, hogy a Fideszhez hasonló populista pártok jelenek meg, illetve Orbán Viktorhoz hasonló populista politikusok bukkantak fel. Egy ilyen érveléssel azonban még mindig saját önkörünkben mozgunk, írja szerzőnk, aki azt mondja, mérhetetlenül hiányzik a hazai politika nyilvános elemzéséből az okok rendszerszerű vizsgálata.

A politikai közbeszéd egyik sztenderd szlogenje, hogy a politikai polarizáció (másképpen az ország kettéosztódása) növekszik, s döntően a kormánypárt megosztó politikájának köszönhető. Ebben az állításban implicite az is benne van, hogy amennyiben más lenne az ország élén (például a mai ellenzék), akkor ez a folyamat megállna, megfordulna, hiszen az ellenzék programja éppen a kettéosztottság felszámolása és a korábban volt konszenzuális demokrácia visszaállítása.

Nos, ahogy mondani szokták: jó lenne, ha jó lenne, de, sajnos, az a rossz hírem van, hogy

a polarizáció egy esetleges kormányváltással sem szűnne meg, sőt még nem is nagyon csökkenne.

A polarizáció mögött ugyanis nem – mint gondolni szokás – egy elitmagatartás áll. Nem arról van szó, hogy a Fidesz elitje gondolt egyet, és megelégelve a boldog békeidőket és a jól bevált konszenzuális demokráciát – egyszerűen megszüntette azt. A polarizáció mögött lényegesen mélyebb okok állnak, s talán egyszer érdemes lenne ezekről is beszélni.