„A kórházakban háborús helyzet van, de meglincselik, aki ezt nyilvánosan kimondja”

Magyarországon nemcsak azért nagyon magas a lélegeztetőgépre került betegek halálozási aránya, mert nincs elég szakápoló, hanem mert hiányoznak azok a sok országban már alkalmazott etikai elvek – életvégi döntések –, amelyek alapján a kórházakban megítélhetik, kit tegyenek lélegeztetőgépre.

  • Joó Hajnalka Joó Hajnalka
„A kórházakban háborús helyzet van, de meglincselik, aki ezt nyilvánosan kimondja”

Vigyázzunk magunkra, hogy ne fertőződjünk meg, mert aki lélegeztetőgépre kerül, az nagyon nagy valószínűséggel meg is hal ma Magyarországon – Müller Cecília-i intésként így lehetne megfogalmazni azt a sokkoló adatot, amelyről ráadásul nem is egy ellenzéki politikus, hanem az Országos Kórház Főigazgatóság főigazgató-helyettese rántotta le a leplet múlt héten.

A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a megdöbbentő arány beismerésével – miszerint az intubált, lélegeztetett betegek több mint 80 százalékának nem tudják megmenteni az életét – Takács Péter eredendően szépíteni próbálta a helyzetet. Azzal ugyanis a Magyar Orvosi Kamarától (MOK) származó, még durvább, egyes intézményekben akár 95 százalékos arányról szóló állítást igyekezett cáfolni.

A Kórházi Főigazgatóság vezetője elmondta, a lélegeztetőgépen lévők több mint 80 százalékát nem sikerül megmenteni

Takács Péter szerint túlzás a Magyar Orvosi Kamara állítása a 90 százalékról.

A Covid-intenzívek halálozási aránya a vírus jellegéből és agresszivitásából adódóan világszerte többszöröse a normál intenzív osztályokénak, a gépi lélegeztetettek 80–90 (egyes hazai kórházak szakorvosai szerint akár 100) százalékos mortalitása azonban közel sem általános.