A legendás tévétorna „egy kicsi mozgás mindenkinek kell” igazsága a járványban is érvényes
A mozgás lehet az egyik kulcsa annak, hogy az elhúzódó járványhelyzetben megőrizzük lelki egészségünket, kevésbé legyünk depressziósak – derül ki a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatásából.
Már közel két éve tart a koronavírus-járvány, jelenleg a negyedik hullám elején járunk. A pandémia kitörésekor még a legpesszimistább becslések sem számoltak azzal, hogy a Covid ilyen tartósan az életünk része lesz. A járvány nemcsak a testi, hanem a lelki egészséget is alaposan próbára teszi. Az elhúzódó bizonytalan helyzet sokakból váltott ki időleges vagy tartós szomorúságot, frusztrációt, depressziót. Súlyos mentális teher a betegségtől való állandó félelem, az oltásokkal kapcsolatos döntések terhe, az ismétlődő karanténok, a digitális oktatás, a munkahelyek elvesztése, az összezártságból eredő családi feszültségek vagy éppen ellenkezőleg, a magány.
Korábban nem volt példa ilyen mindenkit érintő, hosszan elhúzódó, több felvonásban jelentkező, kontrollálhatatlan helyzetre, így ezek az érzések érthetőek
– mondja Tóth Mónika Ditta pszichológus. Aggasztó adat, hogy a járvány első évében drámaian megugrott az öngyilkosságok száma.