Péterfalvi a Pegasus-vizsgálatról: A megfigyelések indokai nem tűntek kamunak
Nem igaz, hogy a Pegasus licencszerződése szerint a kémszoftver kizárólag a terrorizmus és a szervezett bűnözés gyanúja esetén vethető be – mondja a hvg360-nak adott interjúban Péterfalvi Attila, a Pegasus-jelentést készítő Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke. Állítja, minden vizsgált esetben alapos volt gyanú. Elhiszi, hogy „nem hangzik megnyugtatóan”, de tényleg bárkit meg lehet figyelni. A Nemzetbiztonsági Bizottság vagy az Európai Parlament szerinte megfogalmazhat ugyan aggályokat, de ezek politikai testületek. Arról is beszélt, hogy eltörölné a választási ajánlásgyűjtést és a „semmit nem érő” vagyonnyilatkozat-tételi rendszert.
hvg360: A Pegasus-ügyről 55 oldalas jelentést készített az adatvédelmi hatóság, de a lényege két szóban összefoglalható: minden rendben. Viszont ezt bemondásra kellene elhinnünk, hiszen a részletek 2050-ig titkosak. Ön hinne magának, állampolgárként ez így megnyugtatná?
Péterfalvi Attila: Nem tudok kívülállóként gondolkodni, elvonatkoztatni attól, hogy én láttam a bizonyítékokat. Tény, hogy ebben az ügyben konkrétumokat nem lehet megtudni. Adatvédelmi hatóságként annyit tudtunk tenni, hogy megismételtük a jelentésben azt, amit egyébként Gulyás Gergely miniszter is elmondott, hogy a sajtóban megjelent nevek között valóban vannak olyanok, akikkel szemben titkos információgyűjtés folyt.
De azt is megállapítottuk, hogy az általunk vizsgált esetekben ezek jogszerűek voltak.
Ehhez megnéztük, hogy konkrétan mire alapozva rendelték el a megfigyeléseket. Ezeket a részleteket én láthattam, de nem beszélhetek róluk. Az viszont tévedés, hogy csak pipáltuk, megvolt-e rájuk az engedély.
Minden esetben megnéztük, hogy a törvényi kellékek mellett érdemi, alapos volt-e a miniszterhez benyújtott kérelem indoklása. Benne kellett legyen, hogy konkrétan mi alapján, milyen tényállás mentén és miért merült fel a nemzetbiztonsági érdek sérelmének gyanúja az adott személyeknél.
A hatóság tehát teljes körű vizsgálatot folytatott, más kérdés, hogy ez most olyan helyzet, amikor vagy elhiszem, vagy nem, hogy az adatvédelmi hatóság ezeket az iratokat látta és azok alapján megalapozottnak találta a megfigyeléseket.
Ami a 2050-ig szóló minősítést illeti, fontos, hogy nem a NAIH, nem is én titkosítottam, csak a korábbi jogszerű minősítést használjuk mi is. Egyébként pedig, aki még fiatal és megéri a 2050-et, az sem fogja megismerni a részleteket. Még ha nem is hosszabbítják meg a minősítés idejét – mert amúgy ezt is megtehetik –, a titkos információgyűjtéssel kapcsolatos adatok és a konkrét ügyekben a személyes adatok a minősítés lejártával sem ismerhetők meg, ezek akkor sem válnak nyilvánossá.
Katrein Ferenc: „A Pegasusszal a saját politikai elitünket szolgáltattuk ki"
Biztosan nem tesz jót a magyar titkosszolgálatok és az amerikai társszervek közötti kapcsolatnak, hogy a kormánypropaganda egyfolytában CIA-ügynöközi a kormány kritikusait vagy politikai ellenfeleit, a fehérorosz helyzet és az amerikai-kínai konfliktus miatt pedig előbb-utóbb színt kell vallaniuk a magyar döntéshozóknak - nyilatkozta a hvg360-nak Katrein Ferenc egykori titkosszolga, aki 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak egyebek közt műveleti igazgatóként.
hvg360: Gödöllő ellenzéki polgármestere, Simicska Lajos fia, a TEK egyik volt vezetője, a fideszes elit útjait figyelő pilóta, ellenzéki médiatulajdonosok, oknyomozó újságírók, a paksi bővítésért felelős államtitkár, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt vezetői vagy éppen a HVG újságírója – többek között az ő nevük szivárgott ki, mint akiket megfigyeltek a Pegasussal. Őket mind ellenőrizte és arra jutott, hogy jogszerű, törvényesen indokolt volt a célponttá válásuk?