A véreskezű reformer, a gigászi erejűvé vált Kína atyja – 25 éve halt meg Teng Hsziao-ping

9 perc

2022.02.19. 13:00

Huszonöt évvel ezelőtt, 1997. február 19-én ért véget Teng Hsziao-ping (vagy akinek pinjin átírással jobban tetszik: Deng Xiaoping) hosszú és fölöttébb változatos élete. Nem érte meg a 21. századot, de mégis ő lehet a 21. század egyik legfontosabb embere. Ugyanis ő találta fel a bolsevik mintájú politikai diktatúra gazdaságilag működőképes formáját, tehát ő gondoskodott arról, hogy a Szovjetunió bukása után is legyen agresszív egypárti diktatúra a nagyhatalmak között, mégpedig iszonyatos tömegénél fogva (is) erősebb, hatásosabb és veszélyesebb nagyhatalom, mint elődje volt – meghatározó tényező a 21. században.

Nagybirtokos családban született 1904. augusztus 22-én egy szecsuáni faluban. A család jól helyezkedett a császárság bukása után, és fiuk ott lehetett a pár száz kivételezett kínai fiatal között, akik az új köztársaság új értelmiségi elitjének kikupálása végett Nyugat-Európába utazhatott.

Teng 16 éves korában érkezett Franciaországba, hogy ott tanuljon és dolgozzon. Dolgozott is különböző gyárakban és éttermekben, tanult is egy ideig középiskolában, de tovább nem jutott. Viszont megismerkedett a kínai fiatalok körében buzgólkodó kommunistákkal, mindenekelőtt Csou En-lajjal, életfogytiglani barátjával, aki pár évtizeddel később Kína miniszterelnöke és Teng politikai szövetségese lett.

Az osztályidegen ifjú tanulmányozni kezdte a marxizmust, bevonták őt a propagandamunkába, a Kínai Ifjak Kommunista Pártjába. Hazatárte után, 1924-től a Kínai Kommunista Pártban (KKP) tevékenykedett. A kínai kommunista kádereket ekkoriban a Komintern kínai káderkeltetőjében, a moszkvai Szun Jat-szen Egyetemen képezték ki. Teng fejét is itt tágították 1926-27-ben. Ekkor ott olyan vezető szovjet, bolsevik politikusok tartottak szemináriumot, mint Nyikolaj Buharin és Lev Trockij.

Diktátorozni tilos, zsidózni szabad: a Trockij-gyilkosság visszhangja a magyar sajtóban

Miközben a világlapok 1940 őszétől bőszen találgatták, ki állhat Trockij „magányos" gyilkosa mögött, a mindinkább kézivezérelt magyar sajtó még az összeesküvés gondolatát is elvetette, nehogy megorroljon az ideiglenes „szövetséges" szovjet diktátor, Sztálin.