Jiří Šedivý: Az ukrán helyzet is jelzi, hogy az EU-nak többet kell költenie védelemre

6 perc

2022.03.01. 11:30

Brazil gyártmányú szállítógép-pilóták magyarországi képzéséről is tárgyalt Budapesten Jiří Šedivý, az Európai Védelmi Ügynökség főigazgatója, aki felajánlotta, hogy Magyarország vállaljon nagyobb szerepet az EU űrvédelmi programjában. Interjú.

Az Európai Védelmi Ügynökség
Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) 2004-től működik. Dánia kivételével az összes uniós tagország képviselteti magát a szervezetben, amely a katonai erőforrások fejlesztését segíti. Az ügynökség főigazgatója Jiří Šedivý, aki múlt héten kétnapos budapesti látogatáson vett részt, ahol találkozott többek között Németh Gergellyel, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkárával és Bozó Tibor vezérőrnaggyal, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnökével is. Jiří Šedivýt az EDA brüsszeli központjában kérdeztük.

hvg360: Mit tudott meg Magyarország védelmi képességeiről a magyar fővárosban?

Jiří Šedivý: Lenyűgözött a magyar bemutatkozás, a magyar honvédség átfogó reformja. A katonai modernizáció általában hosszú-hosszú időt vesz igénybe, Magyarország azonban viszonylag rövid idő alatt ért el komoly eredményt. 2018-ban a GDP-arányos védelmi költségvetés még 1,1 százalék volt, ma pedig már 1,6 százalék és 2024-re két százalék fölött lesz. Új rendszerű helikoptereket, szállítórepülőgépeket, harckocsikat, páncélozott járműveket vásároltak, a légvédelem teljes spektruma is megújult, ráadásul a magyar védelmi ipar megszilárdítására irányuló törekvéseket is láthatunk.

A magas beruházási, modernizációs szint párosul a vezetési és irányítási reformmal is. Ugyancsak ki kell emelni, hogy 2030-ig három dandárt is szeretnének létrehozni, egy közepes, egy nehézdandárt és egy különleges hadműveleti dandárt – mindezek nagy ambícióról árulkodnak.

hvg360: Ha mindezt összehasonlítjuk a régió országaival, milyen képet láthatunk?

J. Š.: Mi nem végzünk ilyen összehasonlításokat és nem értékeljük a tagállamokat másokhoz képest, nem rendezünk szépségversenyeket, mert nem ez a küldetésünk. De elmondhatom, hogy ha ezt összehasonlítjuk néhány, mondjuk a szomszédos közép-európai országgal, Magyarország szomszédaival, akkor azt látjuk, hogy tulajdonképpen Magyarországon jó a tempó.

Demkó Attila: A honvédség fejlesztésénél azt kell nézni, mit tudnak a szomszédok

Az évtized második felére a honvédség komoly elrettentő erőt képvisel majd bármelyik potenciális ellenfél ellen, illetve a NATO egyik komoly hadserege lesz - állítja Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének vezetője.

hvg360: Miben partnere Magyarország az Európai Védelmi Ügynökségnek?

J. Š.: Magyarország 10 EDA projektben és programban vesz részt, ezek közül most kilenc a képességfejlesztés, egy pedig a kutatási program. Magyarország vezeti az Integrált Európai Közös Képzési és Szimulációs Központ nevű projektet, amelyben Németország, Lengyelország, Svédország és Franciaország vesz részt. Ez az ügynökségünk helikopteres képzési és gyakorlati programja.

A cél egy olyan digitális hálózat kialakítása a különböző képzési központok között, amely lehetővé teszi azok harmonizált szabványok mentén történő használatát. Itt különféle környezetekben gyakorlatokat szimulálunk, ez egy csúcstechnológiás program. De most felajánlottam Magyarországnak két lehetőséget is.