Politico-elemzés: Az EU jövője keleten van

Nem lehetséges egyszerre felvenni Ukrajnát és megbüntetni a lengyel kormányt, írja a Politico elemzése.

  • hvg360 hvg360
Politico-elemzés: Az EU jövője keleten van

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Két vendégszerző azt jósolja az amerikai híroldal európai kiadásában, hogy a lengyel jogállami válság, illetve az ukrán háború átalakítja az egész uniót. Stefan Auer és Nicole Sciclune egyaránt tanársegéd Hongkongban, csak egyikük a városi egyetemen, a másik pedig az ottani baptista egyetemen.

Úgy vélik, hogy Lengyelországban kétségtelenül nagyot rontott a demokrácia minőségén a jogállam a felrúgása, ami egyben destabilizálta Európa alkotmányos berendezkedését. A viszályt azonban sem Varsó, sem Brüsszel nem tudja megnyerni, különösen most, hogy folynak a harcok Ukrajnában. Így a konfliktus egyetlen lehetséges kimenetele egy tisztátalan kompromisszum lehet, amint arra a két fél által kicsikart engedmények máris utalnak.