Nagy Gergely: Megoldóember a ködben. Demeter Szilárd és a párhuzamosságok

7 perc

2022.08.16. 17:30

A kultúra lehet egy, de nemigen lehet egységes: párhuzamos kulturális kánonok élnek egymás mellett, és bármennyire utópisztikusan is hangzik ez mifelénk, élhetnének békében. Ám maga Demeter Szilárd is egyfajta párhuzamosságot képvisel, hiszen egyszemélyes intézményként a kulturális politika központi figurája, kultúrpolitikusi ambíciókkal. Vélemény.

Demeter Szilárd azt mondja, nem biztos, hogy szükséges annyi kulturális intézmény, mint amennyi van. Az Indexnek adott interjújának egy bekezdése bejárta a közösségi médiát: „Rengeteg a párhuzamos struktúra, ahol racionális szervezéssel felére csökkenthetőek lehetnének a költségek és hatékonyabbá lehetne tenni a munkát. Abban sem vagyok biztos, hogy szükségünk van ennyi kulturális intézményre.”

Hogy mennyi az annyi, azt nem részletezte, csak egyetlen példát hozott föl: a komolyzenei zenekarokét, amelyekből szerinte túl sokat támogat az állam. Ezt aztán épp a hvg.hu interjújában árnyalta némiképp egy, a komolyzenei területet jól ismerő szakember. Egyesek szerint pedig inkább az tűnik fölösleges kiadásnak, ha Tóth Gabit, Pataki Attilát, Ákost, Mága Zoltánt, Nagy Ferót finanszírozza a kormányzat – alapítványokon, állami cégeken keresztül vagy akár közvetlenül –, hiszen itt az állam, ideológiai motivációk alapján a piaccal párhuzamosan lép fel, miközben az említett nagy formátumú művészek a szórakoztatóipari placcról is megélhetnének.

Péterfy Bori: "Ma Magyarországon művésznek lenni mentálisan szinte túlélhetetlen"

"Én nem politizálok, hanem alapvető emberi értékek mentén élek" - mondta a róla minap megjelent életrajzi kötet kapcsán a színész-énekes, aki nagyban készül zenekarával, a Péterfy Bori & Love Banddel a július 28-ai szülinapi koncertre. Interjú.