Nehéz-Posony Kata: Jogászként úgy gondolom, logikai hibán alapul, jogszerűtlen a tanárok kirúgása
A tankerület olyan helyzetet hozott létre, amely a jelenlegi tanárhiányos időszakban veszélyezteti a diákok tanuláshoz való jogát, egyúttal a szervezet a jogi kötelezettségét sem teljesíti. Itt tehát ha valaki alapjogsértést követett el, az éppen az állami oktatási intézmény fenntartója, írja szerzőnk.
A tanárok kirúgásának indokolása logikai hibán alapul, ezért jogszerűtlen. A gyerekek tankötelezettségének biztosítása ugyanis nem a tanár egyéni, hanem az állami oktatási intézmények kötelezettsége.
A gyermekeknek alapvető alkotmányos joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jogosultság egyfelől kötelezi a szülőket, hogy a nevelés megválasztásával meggyőződésük szerint biztosítsák a szükségleteket. Magyarország Alaptörvénye XVI. cikk (3) bekezdésében ezt így fogalmazza meg: „A szülők kötelesek kiskorú gyermekükről gondoskodni. E kötelezettség magában foglalja gyermekük taníttatását.”
A szülők ez irányú kötelezettsége képezi azt a jogilag elfogadható alapot, amely miatt bizonyos döntéseket nem hozhatnak meg teljesen szabadon. Ilyen például a kötelező oltások megtagadásának kizártsága, vagy maga a tankötelezettség, azaz, hogy be kell menni az iskolába, és lehetőség szerint sikeresen el kell azt végezni.