Amiért Orbán megdicsérte Merkelt a németek előtt, abban a kancellár politikája kudarcot vallott
Egyetlen ponton lépett ki a kormánypropaganda által is sulykolt üzenetekből Orbán Viktor, amikor Berlinben kifejtette, mit gondol a háborúról. Ez a pont az ukránok megítélése volt. Miközben a miniszterelnök a német fővárosban 1956 hőseihez hasonlította Zelenszkijéket, a kormányzati propaganda éppen ennek ellentétét próbálja az emberek fejébe verni már hónapok óta, a kormányzati sajtóban megjelenő publicisztikák szinte mindegyike nyíltan ukránellenes, Amerika-ellenes hangot üt meg, Oroszországot egyfajta áldozatként beállítva. És miközben Angela Merkel politikáját dicséri, maga Merkel már nem biztos, hogy annyira büszke volna rá.
Orbán Viktor mindig ügyel arra, hogy amikor beszédet mond, igazodjon a hallgatóságához. Vagy másképpen fogalmazva: megpróbálja úgy igazítani a mondandóját, hogy az a legjobban illeszkedjen a hallgatóság elvárásához. Politikai sikerének, meggyőző erejének egyik titka talán éppen ez. Legutóbb Berlinben, egy nyilvános pódiumbeszélgetésen fejtette ki álláspontját az orosz–ukrán háborúról.
A 444 beszámolója szerint egy ponton azt magyarázta, hogy szerinte az ukránok pozícióját legjobban a magyarok értik. „Szoktak beszélni Bucsáról, 1956-ban Bucsát Budapestnek hívták. Ha valaki tudja, mit jelent a katonai támadás és elnyomás, mi tudjuk, a mi Zelenszkijünket felakasztották az 56-os forradalom után” – fejtegette a magyar kormányfő. Az oroszoktól elszenvedett közös ukrán–magyar sérelmekről szóló szavai azért tűnnek meghökkentőnek, mert az elmúlt hónapokban a kormánypárti média publicistái kifejezetten ukránellenes hangot ütöttek meg. És valószínűleg ez a hangvétel jellemzi majd őket a jövőben is, miután az általuk hangoztatott vélemények tételmondatai Orbán Viktortól korábbi megszólalásaiból származnak. Azokban a miniszterelnök egyszer sem hozta összefüggésben 1956-ot a jelenlegi ukrán helyzettel.
A Moszkvával szemben óvatos Orbán idén nyáron Tusványoson, a hívei előtt fejtette ki először részletesebben azt, mit gondol a világról és a háborúról. Az ő értelmezése szerint a háborút nem Oroszország és Ukrajna, hanem Oroszország és az Egyesült Államok vívja egymással, tehát valójában egy proxyháború zajlik. Ebből a háborúból Magyarországnak szerinte ki kell maradnia, a nyugati szankciókkal pedig Európa jár rosszul, Oroszországnak ez kevésbé fáj. Végül pedig úgy gondolja, hogy Ukrajna mindenképpen elveszíti ezt a háborút.