A civileknek okozott gyötrelmek miatt nemzetközi bíróság elé állítanák Oroszországot
Sorra hozzák a nemzetközi szervezetek az Oroszországot terrorista vagy terrorizmust segítő államnak bélyegző határozatokat, s felmerült egy olyan törvényszék létrehozása is, amely megbüntetné az Ukrajnában elkövetett háborús bűncselekmények felelőseit.
Minden egyes Ukrajna elleni rakéta- és dróntámadással tovább mélyül Oroszország nemzetközi elszigeteltsége. Az utóbbi két hétben először az Indonéziához tartozó Balin rendezett G20-as csúcson vált egyértelművé, hogy nem csupán a nyugati országok ítélik el az Ukrajna ellen február 24-e óta tartó orosz inváziót, hanem az orosz energiaexportból busás hasznot szerző India és Kína sem áll ki teljes mellszélességgel a Kreml mellett.
Az ENSZ Közgyűlése is nagy többséggel fogadta el azt a határozatot, amely megállapította az orosz hadsereg felelősségét az ukrajnai jogsértésekért, és felszólította Moszkvát kártérítés fizetésére. A múlt héten pedig előbb a NATO Parlamenti Közgyűlése, majd az Európai Parlament minősítette terrorizmust támogató országnak Vlagyimir Putyin orosz államfő birodalmát.
Az orosz erők, valamint szövetségeseik által a polgári lakosság és a polgári infrastruktúra ellen elkövetett támadások, illetve a nemzetközi jog megsértését jelentő egyéb akciók terrorista cselekményeknek, háborús bűncselekményeknek tekinthetők
– áll abban az elsöprő többséggel elfogadott parlamenti határozatban, amelyet a Fidesz képviselői annak ellenére sem szavaztak meg, hogy a voksolás időpontjában jelen voltak a tanácsteremben.
Miért rettegnek az ukránok ott is, ahonnan már elűzték az oroszokat? - Földes András filmje Kelet-Ukrajnából
A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek.