Világgazdasági óriássá tette Kínát és Elvis Presley-t énekelt – a most elhunyt volt pártfőtitkár pályaíve
Csiang Cö-min a kommunista párt tekintélyuralmát képviselte, mégis toleránsabb volt, mint az ország mostani vezetője, akit ő indított el a hatalom felé vezető úton.
A járványügyi előírásokat betartva, szájmaszkot viselve vettek végső búcsút a Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetői hétfőn a 96 éves korában, leukémiában elhunyt Csiang Cö-mintől. Az állami tévé tudósításában látható delegációt a jelenlegi pártfőtitkár-államfő, Hszi Csin-ping vezette, aki éppen megkezdte harmadik mandátumát a párt élén. Felrúgva azt a szabályt, amit éppen a most meghalt Csiang tartott be, az íratlan szabályok által neki rendelt idő után 2002-ben békésen átadva a hatalmat Hu Csin-taónak.
Meghalt Csiang Cö-min volt kínai elnök
A volt kínai elnök 96 évet élt.
A kommunista Kína történetében
egy volt vezető halálának és a társadalomban mutatkozó elégedetlenségnek az egybeesése kétszer is komoly feszültséghez vezetett.
A népszerű miniszterelnök, Csou En-laj 1976-os elhunyta után a gyászoló tömeg a Peking központjában lévő Tienanmen téren a Mao Ce-tung betegségét kihasználva a hatalomért küzdő úgynevezett négyek bandája, illetve a végnapjait élő kulturális forradalom ellen fordult, a tüntetésnek a biztonsági erők vetettek véget. 1989-ben a keményvonalasok által két évvel korábban „burzsoá liberalizmus” vádjával a párt éléről eltávolított Hu Jao-pangot gyászolni gyűltek össze a fiatalok a Tienanmen téren, hogy aztán a demokráciát követelő tiltakozást a hadsereg fojtsa vérbe.