Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Politico: Josep Borell szerint Oroszország Európát veszélyzteti
Az EU külpolitikai főképviselője Magyarországra utalva kijelentette: Ukrajna a Nyugat része, ám Putyin ki akarja szakítani a szomszéd országot a közösségből. Ám nem minden tagállam látja azonban ezt így, mivel egy bizonyos kormány igen borúlátóan ítéli meg a szankciók következményeit. Merthogy szerinte azok hatástalanok. Josep Borell megjegyezte: ő maga nem osztja ezt az elemzést, ám az érintett állam idáig megszavazott minden büntető intézkedést.
A spanyol politikus sürgette, hogy az unió nagyon gyorsan küldjön harckocsikat Kijevnek, mert az oroszok azonnal megindítják az offenzívát, amint azt az időjárás lehetővé teszi, méghozzá a korábbinál sokkal nagyobb erőkkel. A műholdas felvételek mutatják, hogy Moszkva már mozgósította hadászati légi erejét. És a földrész lesz veszélyben, ha a Kreml nyer, mert nem fog megállni Ukrajna nyugati határainál.