Férjek, urak, uborkafa: a forradalmi idők csillaghullással járnak
Veres István, a „first gentleman” rapid előléptetése adta az ihletet, hogy megnézzük, a korábbi korokban milyen körülmények között éltek hasonló eszközökkel a hatalom birtokosai és arra jutottunk, hogy a Vereséhez hasonló kinevezéseknek háborús és forradalmi időkben, vagy diktatúrák alatt volt divatja.
Sokan felkapták a fejüket, amikor Novák Katalin államfő férje, Veres István az öthetes alapkiképzést követően egyből alezredesként kezdte meg tartalékos honvédtiszti pályafutását. A honvédség, pontosabban az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság mindezt a Facebook-oldalán azzal indokolta, hogy „Veres István Úr önkéntes műveleti tartalékos katonaként alezredesi rendfokozatra szerződött. Ebben az állománykategóriában ez a rendfokozat megközelítőleg tükrözi a végzettségét, szakmai tapasztalatait, iskoláit, valamint a közjogi szerepét.”
Nyilván életszerűtlen volna elvárni akár Verestől, akár mástól, hogy a nulláról kezdve mássza meg a ranglétrát egy főtiszti rendfokozatig, ugyanakkor a helyből távolugrással besöpört alezredesi kinevezés – legalábbis erkölcsi szempontból – tűnhet visszásnak egyesek szemében. Már csak azért is, mert jelenleg háromféleképpen csatlakozhat az ember a honvédséghez, lehet hivatásos, köthet szerződéses jogviszonyt, vagy beállhat tartalékosnak.
Egyenesen hivatásosnak jelentkezni macerás dolog, mert ott még a legénységi beosztáshoz is el kell végezni egy egyéves képzést a közszolgálati egyetemen, ha pedig magasabbra vágyna az ember, akkor ahhoz az Altiszti Akadémián, vagy az NKE Honvéd Tisztképző Karán kell végzettséget szerezni.
A szerződéses jogviszony már jobban hangzik, itt egy 3-5 évre szóló papírt kell aláírni, megcsinálni az alapkiképzést, majd a végzettségünknek megfelelő rendfokozattal szolgálatba is léphetünk, ami azt jelenti, hogy nyolc általánossal legénységi, érettségivel altiszti, diplomával tiszti rendfokozattal indíthatunk, ugyanez vonatkozik a harmadik verzióra is, amely a tartalékos státusz.
Az ország aranytartalékáért felel őfelsége alezredese, Novák Katalin férje, a pr-katona
Bár civilből katona, s egy pillanat alatt alezredes lett, Novák Katalin államfő férje, a „first gentleman" számára ez inkább csak szerep: marad a bankügyeknél.
Mindezek ismeretében is nehéz megmagyarázni Veres kinevezését, még akkor is, ha a honvédség a jegybank egy igazgatóságának élén szerzett tapasztalatai miatt emelte egyből vezetői beosztásba. A „first gentleman” ugyanis egy közgazdász és azon belül is bankár, így a szakmai tapasztalatait is ezen a fegyverforgatástól meglehetősen idegen területen tudja kamatoztatni, magyarán Veres ilyen szintű kiemelése szakmai szempontok szerint akkor lenne érthető, ha a Magyar Honvédség Parancsnokságának háza táján felmerült volna egy bankalapítás ötlete, ilyesmiről azonban nincs tudomásunk.